منو
 کاربر Online
1171 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 18 فروردین 1386 [08:14 ]
  هشدار استفاده از بطریهای پلاستیکی نوشابه‌ها
 

بسیاری از مردم از مسمومیت‌زا بودن استفاده دوباره از بطری‌های پلاستیکی نا آگاهند. بعضی از شما ممکن است به استفاده دوباره از بطری‌های آب معدنی و نوشابه‌ها عادت داشته باشید و ممکن است آنها را در خانه ، ماشین یا محل کار نگه دارید. ولی بد نیست بدانید که یک دختر 12 ساله اهل دبی که مدت 16 ماه از یک بطری آب معدنی برای بردن آب به مدرسه استفاده می‌کرد، در اثر ابتلا به بیماری ناشی از مواد شیمیایی بکار رفته در این بطری فوت کرد.

ماده ای به نام پلی اتیلن ترفتالات PET که در این بطری‌ها استفاده می‌شود، بالقوه دارای ماده ای سرطان‌زا به نام دی‌اتیل هیدروکسیل آمین DEHA می‌باشد. بطری برای یک بار استفاده بی‌خطر است و شما حداکثر به مدت یک هفته می‌توانید از آنها استفاده کنید، آن هم در صورتیکه از گرما و حرارت دور نگهدارید.
شستن این بطری‌ها ممکن است باعث شکستن ساختار پلیمری بطری و آزاد شدن ماده سرطانزا یا کانسیروژن مذکور به آب یا ماده نگهداری شده در درون بطری شود.

اگر می‌خواهید از این بطری‌ها استفاده کنید، بهتر است از بطری‌های استفاده کنید که مخصوص چندین بار استفاده می‌باشند. بر روی در بطری‌های یک بار مصرف ، مثلثی وجود دارد که بر روی آن ، عددی نوشته شده است، اگر عدد مذکور ، 5 یا بیشتر از آن باشد، می‌توانید از آنها دوباره استفاده کنید. برای بیشتر بطری‌ها ، این عدد ، یک است.


تصویر


  امتیاز: 0.00