منو
 کاربر Online
1247 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 11 فروردین 1386 [10:15 ]
  روشی برای افزایش واکنش‌پذیری مولکول‌ها
 

سلام

محققان به تازگی دریافته‌اند که می‌توانند از فشار مکانیکی برای واکنش‌پذیرتر کردن مولکول‌ها استفاده کنند که این توانایی کاربردی استثنایی در علم شیمی خواهد داشت. شیمی‌دان‌ها توانسته‌اند با کشیدن دو طرف یک مولکول طراحی شده خاص، شکل مولکول مزبور را به گونه‌ای تغییر دهند که واکنش‌پذیری آن افزایش پیدا کند.

این محققان توانستند واکنش‌پذیری مولکول را با به کار بردن نیروی مکانیکی بر روی پیوندهای شیمیایی آن مولکول، در کنترل خود درآورند. گفتنی است که معمولا انرژی چنین انتقال شیمیایی از نور، گرما و یا برق تامین می‌شود. این شیمی‌دان‌ها می‌گویند که نکته کلیدی این است که نیروی مزبور مولکول را واکنش‌پذیرتر می‌کند و این وضعیت واکنش پذیری ادامه پیدا می‌کند تا جایی که برای کاربردهای شیمیایی مفید و ثمربخش واقع شود.


این تحقیقات از سوی دانشمندان دانشگاه ایلینویز انجام گرفته و مشروح آن در مجله نیچر منتشر شده است. این کشف می‌تواند به تولید موادی منجر شود که می‌توانند خود را ترمیم کنند به این ترتیب که مولکول‌ها در این مواد تحت فشاری قرار می‌گیرند که شکل آنها تغییر می‌کند و به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهند که ماده مزبور مقاوم‌تر می‌شود.


کاربرد دیگر این کشف تولید پلیمرهایی است که به محض آسیب دیدن روشن می‌شوند. همچنین می توان به کمک این روش جدید فرایندهای شیمیایی را به جای استفاده از گرما، نور و یا کاتالیزور با فشار مکانیکی انجام داد.

  امتیاز: 0.00