منو
 کاربر Online
1170 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 08 فروردین 1386 [09:00 ]
  آب فلزکاری روی اشیاء گچی
 

آیا روی گچ و چوب هم می توان آب فلز کاری کرد؟

ظاهرا غیر ممکن است زیرا این وسایل بطوری که میدانیم هادی الکتریسیته نیستند و برای آبکاری فلزات باید جسمی که روکش فلزی روی آن ایجاد میشود، رسانای جریان برق باشد و الکترولیت مورد استفاده باید دارای یونهای آن فلزی باشد که قرار است لایه نازکی از آن روی جسم قرار بگیرد. ولی با روش زیر می توان آبکاری روی اشیای گچی را انجام داد:

وسایل مورد نیاز

-جسم مورد نظر
-پلمباژین (مغز مداد هم می تواند به جای پلمباژین بکار رود).
-سیم مسی
-مولد جریان حدود 1 آمپر
-سولفات مس

نحوه اجرا

ابتدا روی جسم مورد نظر ، به کمک یک برس موئی ، تا آنجا که ممکن است `پلمباژین` می زنیم (مغز مداد هم می توان بکار برد) اینکار را با حوصله کامل انجام می دهیم بطوریکه روی جسم نقطه ای بدون پلمباژین باقی نماند، در اینصورت جسم هادی شده است از یک نقطه غیر مهم (مثلا زیر پایه) یک سیم مسی باید به آن مربوط کرد و به آن نقطه نیز پلمباژین زیاد زد. کافی خواهد بود که این جسم را داخل ظرف غیر هادی حاوی سولفات مس و بفاصله کمی از آن مس گذاشت و مس و جسم را به ترتیب به قطب های مثبت و منفی یک مولد مثلا باتری مربوط نمود.

در این آزمایش شدت جریان کمتری در حدود 1 آمپر برای ما کافی خواهد بود و این شدت جریان می تواند ساعتی بیش از 8/1 گرم مس روی جسم بنشاند. بنابراین برای اجرای این آزمایش حداقل باید 20 ساعت صبر کرد. این فرصت برای ما امکان خواهد داد که مرتبا بررسی کنیم که آیا جریان برقرار است و آب مس کاری انجام می شود یا نه. به شرطی که ضمن بررسی است به کنار جسم نزنیم تا که نشود و اینکار بوسیله نخهایی که در قسمت های مناسب به همین منظور بسته شده، انجام می یابد. پس از اتمام آب فلزکاری هم باید چند ساعت از دست زدن خودداری کرد تا ذرات مس کاملا محکم شوند، با این روش ساده ، اجسام ارزان قیمت و پیش پا افتاده را می توان به وسایل خیلی زیبا و نفیس تبدیل نمود.

  امتیاز: 0.00