منو
 کاربر Online
430 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 24 اسفند 1385 [07:04 ]
  ماده ی منفجره
 

سلام
آیا ماده ای هست که با تابش نور منفجر شود ولی با ضربه منفجر نشود؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 24 اسفند 1385 [09:44 ]
  پاسخ: ماده ی منفجره
 

دارا

بله این ماده فسفر سفید است و از آن برای این کار قبلا استفاده میشده است .با یک مدار کوچک الکترونیکی و یک باتری که در ماده مشتعل شونده دیگر کار گذاشته میشود میتوان همین کار را کرد تا با روشن شدن هوا و یا برخورد نور با آن چاشنی را آتش زده و ماده قابل اشتغال یا منفجره را فعال کند .برای آزمایش مدار میتوان از ترقه های بازی فتیله دار و این مدار و یک قلم لیزر استفاده کرد و از دور با نور اینکار را کرد. با ترقه های کوچک بی خطر اینکار را میتوان انجام داد که باعث مزاحمت و ناراحتی مردم نشود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 26 اسفند 1385 [08:04 ]
  فسفر سفید چگونه ماده ایست؟
 

دارا

فسفر سفید P4 به حالت مولوکول های تنها وجود دارد که از چهار اتم تشکیل شده که یک چهار ضلعی را تشکیل میدهدکه تحت فشار بالای حلقهء اتمها قرار دارد .ماده ای است مومی شکل به رنگ زرد شفاف و جامد بهمین سبب آنرا فسفر زرد هم میخوانند . در تاریکی اگر در مجاور اکسیژن قرار بگیرد به رنگ سبز میدرخشد .خاصیت آتش گرفتن ناگهانی بالایی دارد و خود بخود حتی با قرار گرفتن در هوا آتش میگیرد. در صورت داخل شدن در دستگاه گوارش سمی است و به کبد صدمه شدید وارد میکند. بوی حاصل از احتراق آن شباهت به بوی سیر دارد. فسفر معمولا با پنتااکسید دی فسفر پوشیده شده که هر دو مولوکول آن که P4O10 است تشکیل یک هرم را میدهد که اتم های آن در وجوه مختلف با هم مشترکند(2x P2O5 ).اگر فسفر سفید 250 درجه سانتی گراد حرارت ببیند فشار ساختمان مولوکولی آن کم شده و حالت پایدار تری پیدا میکند واین فسفر فسفری است که کاربرد بیشتری دارد و آنرا فسفر قرمز مینامند.
فسفر قرمز در حرارت زیر 240 درجه سانتی گراد آتش نمیگیرد اما فسفر سفید در 40 درجه سانتی گراد مشتعل میشود. یکی دیگر از آلوتروپ های فسفر فسفر سیاه است که کمترین فعالیت را در بین آلوتروپ های فسفر دارد

  امتیاز: 0.00