منو
 کاربر Online
1367 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 22 اسفند 1385 [09:25 ]
  رود ارس
 

رود ارس چیست؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مرتضی جواهری پور 5 ستاره ها ارسال ها: 7404   در :  سه شنبه 22 اسفند 1385 [16:50 ]
  رود ارس
 

نمیدونم منظورتون از رود ارس چیست چیه؟...اما اینا یه سری اطلاعات راجع به این رودخانه است که در شمال کشورمون واقع شده:

ارس نام رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، از مرز ترکیه نخجوان و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان گشته و به رودخانه کورا می‌ریزد. رودخانه ارس در سال ۱۸۱۳ میلادی در پی عهدنامه گلستان به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد و تمامی مناطق شمال این رود از ایران جدا و به خاک روسیه افزوده شد. بعدها ایران و اتحاد شوروی باهم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا نمودند.

نام محلی این رود به ارمنی آراکس و به ترکی آراز است.نام اَرَس ریشه پارسی دارد و به معنای زلال و بی غل و غش است.

در حال حاضر سد خداآفرین و سد قیزقعله‌سی به صورت مشترک با ارمنستان بر روی ارس احداث می‌شود.

برگرفته از ویکی پدیا

حافظ علیه الرحمه یه شعر داره که تو اون از این رودخانه اسم برده شده:
ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس...بوسه زن بر خاک آن وادی و مشکین کن نفس

امیدوارم جواب سوالتون رو گرفته باشین. موفق و پایدار باشید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 23 اسفند 1385 [13:36 ]
  --> رود ارس
 

سلام

رودخانه ارس در فاصله 2کیلومتری جلفا پس از گذشت از بستر تنگ کوهستانی که در کوههای نزدیک جلفا ایجاد نموده است وارد جلفا می شود . در نزدیکی پاسگاه سیه رود که میان جلفا وخدا آفرین قرار گرفته درطی سالهای طولانی بستر خود را در دره یک کوهستان صخره ای، بقدری پائین برده که بشکل یک دیواره کاملا عمودی با ژرفای خیلی زیاد درآمده بطوریکه این بستر بصورت یک پرتگاه خیلی خطرناک می باشد ومجرای ژرف ارس در این ناحیه به اسم(جاموش بغان بندی) که به فارسی یعنی بندی که گاومیش را خفه می کند نامیده می شود.که دارای چشم انداز بسیار زیبایی می باشد.

تصویر


نام این رودخانه در قدیمیترین کتب تاریخی ایران مانند اوستا “دایی نیای” آمده و سواحل آنرا محل تولد زردشت پیامبر می دانند و نام مشهور فعلی آن آراس میباشد . سرچشمه آن از کوههای مین گول داغ (هزار برکه) ترکیه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذکور که در مرکز تجمع آبهای این کوهها وتشکیل ارس بوده ، بیش از 800 متراز سطح دریا ارتفاع ندارد وطول رود از سرچشمه تا مصب قریب 800 کیلومتر است .که پس از سرازیر شدن از سرچشمه درنقطه ای به اسم “دوالو” مجاور خاک ایران شده واز همین محل تا نقطه“قره دونی” که آخرین حد فاصل خاک ایران و ارس می باشد ، در شمال غربی ایران جریان دارد. پس از واگزاری قفقازیه به شوروی سابق و ختم جنگهای ایران و روس به موجب معاهده ترکمنچای منعقده در سال 1243 هجری مقارن با 1828 میلادی ، رودخانه مزبور سر حد میان شوروی و ایران گردید. رودخانه ارس پس ازعبور از قره دونی وارد خاک قره باغ می شود و با طی مسیر در جمهوری آذربایجان مستقیما به دریای خزر می ریزد.

شعباتی که از خاک قفقازیه وارد رود ارس می شود عبارتند از : آرپاچای-رود نخجوان-رود کر .

شعباتی که از خاک ایران وارد رود ارس می شود عبارتنداز: رود زنگماراز ماکو- رود آغ چای و قطور چای از خوی- رود زیلبیر از مرند – رود کوک گنبد از قره داغ – دره رود مغان .

عرض رودخانه ارس در جلفا گاهی تا 200متر و ارتفاع وعمق بستر آن به 2 تا 3 متر می رسد. عریضترین نقطه رود خانه در نزدیکی شهر جلفا میباشد که بیش از 200 متر عرض و بیش از 4 متر عمق دارد که می توان سومین رودخانه ایران از لحاظ قدرت آب تلقی کرد . در مواقع عادی آب آن قابل شرب ولی در مواقع طغیان گل آلود است . بنابر تجربه وعقیده عموم وآزمایش اطباء آب ارس برای شرب بسیار مناسب وقدرت زیادی در ایجاد اشتها وهضم غذا دارد .

بر روی ارس تا کنون پنج پل ساخته شده است که عبارتنداز : پل آهن جلفاـ شوسه جلفا ـ پل پلدشت در شهرستان ماکوـ پل خدا آفرین در قره داغ ـ پل نوردوز در مرز ارمنستان .

تصویر


بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده که آب با سرعت درآن جریان دارد ومثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی کرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 24 اسفند 1385 [11:29 ]
  --> سد ارس
 

سد ارس:

تصویرتصویر


رودخانه : ارس

محل سد : قزل قشلاق

نزدیکترین شهر : 40کیلومتری جلفا

نوع سد : خاکی با هسته رسی

نام حوضه آبریز اصلی : خزر

نام حوضه آبریز فرعی : ارس

نوع سرریز : دریچه ای

(سالهای ساختمان) تاریخ شروع 1347 تاریخ خاتمه 1350

طول تاج (متر) : 945

ارتفاع از پی (متر) : 42

ارتفاع ار کف: 36 متر

عرض در تاج (متر) : 8

عرض در پی (متر) : 182

حجم مصالح مصرفی (متر مکعب) : 3490000

ظرفیت سرریز تخلیه (متر مکعب در ثانیه) : 2760 (ده هزار ساله)

گنجایش کل مخزن (میلیون متر مکعب) : 1350

گنجایش مفید مخزن (میلیون متر مکعب) : 1166.5

حجم آب قابل تنظیم سالانه (میلیون متر مکعب) : 700

سطح زیر کشت (هکتار ) : 90400

قدرت نصب شده (کیلو وات) : 22000

  امتیاز: 0.00