منو
 کاربر Online
1342 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مرتضی جواهری پور 5 ستاره ها ارسال ها: 7404   در :  یکشنبه 20 اسفند 1385 [12:44 ]
  شادی چهارشنبه سوری را تلخ نکنیم
 

متاسفانه در سال های اخیر رسومات شیرین شب چهارشنبه آخر سال جایش را به ترقه بازی و استفاده از مواد محترقه و منفجره خطرناک داده است. به طوریکه هر سال در این شب شاهد مصدومیت بسیاری از کودکان و نوجوانان و هم وطنانمان هستیم:

آسیب دیدگان چهارشنبه سوری
۱۶۶۲ نفر در مراسم چهارشنبه سوری سال گذشته در سراسر کشور دچار سوختگی و حادثه شدند.
فرزاد پناهی رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور، با اعلام این آمار درباره شرایط سنی حادثه دیدگان می گوید: بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته، گروه سنی ۱۶ تا ۲۳ سال بوده اند. سپس گروه سنی ۸ تا ۱۵ سال و بعد از آن، گروه سنی ۱۶ تا ۱۹ سال قرار داند ضمن این که از این تعداد مصدوم حدود ۸۰ درصد مرد بودند.
وی با اشاره به این که ۹۵ درصد آسیب دیدگان در شهرها بودند و بیشتر آنها از انفجار ترقه دچار مصدومیت شده بودند، می گوید: متأسفانه بیش از ۶۰ درصد این افراد، دانش آموز بودند.
۳۳ درصد آسیب دیدگان از ناحیه دست، ۲۳ درصد از ناحیه چشم، ۴‎/۱۶ درصد از ناحیه صورت و ۹ درصد از ناحیه پاها دچار صدمه های جدی شده اند.
هشدار درباره آتش بازی
دکتر حجت الله ملاصالحی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران هم درباره جلوگیری از حوادث احتمالی در چهارشنبه سوری می گوید: برای آگاهی دادن به شهروندان تهرانی درباره خطرات آتش بازی و استفاده از مواد محترقه غیراستاندارد، سازمان زیباسازی شهر تهران، اقدام به نصب بیلبوردهای هشدار در سطح شهر تهران خواهد کرد.
وی می افزاید: با هدف اجرای برنامه های شهرداری برای کم خطر کردن چهارشنبه آخر سال، این سازمان وظیفه نصب تبلیغات هشداردهنده در شهر را برعهده گرفته است.
ملاصالحی با بیان این که معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در حال تدوین برنامه جامعی درباره کاهش خطرات این شب است، می گوید: تدابیری برای برهم نخوردن چهره شهر و ایجاد ایمنی در طول روزهای پایانی سال با توجه به مسائل مربوط به آتش بازی اندیشیده شده است.
سازمان آتش نشانی هم براساس روال هر سال توصیه های ایمنی را به شرح زیر برای جلوگیری از بروز هر نوع اتفاق ناخوشایندی در شب چهارشنبه سوری به اطلاع می رساند: ۱- از والدین و واحدهای آموزشی می خواهد، در این چند روز باقی مانده با هشدار به نوجوانان و جوانان آنها را از خطرها و عوارض وحشتناک بازی با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.
۲- از شهروندان می خواهد به محض مشاهده خرید و فروش مواد محترقه به هر شکل مأموران نیروی انتظامی را در جریان قرار دهند.
۳- به والدین و شهروندان توصیه می کند که کبریت و مواد آتش زا مانند نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور کنند.
۴- کودکان در صورت دسترسی نداشتن به کبریت و مواد آتش زا در منزل برای تهیه مواد محترقه به فروشگاه های رنگ و مواد شیمیایی و داروخانه ها مراجعه می کنند لذا به فروشندگان مواد توصیه می شود از فروش مواد آتش زا به کودکان و نوجوانان خودداری کنند.
منبع روزنامهایران

  امتیاز: 0.00