منو
 کاربر Online
1039 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 19 اسفند 1385 [12:36 ]
  شپش
 

بررسی ژنتیکی شپش نشان می‌دهد این انگل حدود ‪ ۳/۳‬میلیون سال قبل از گوریل به انسان راه یافته است. به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، این کشف نشان می‌دهد انسانهای نخستین و گوریل‌ها تماس نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند و احتمالا زندگی انسانهای نخستین در لانه‌های گوریل‌ها سبب شده شپش به بدن انسانها سرایت کند.

شپشها با تغذیه از خون میزبان خود سبب بروز التهاب و خارش در پوست می‌شوند. این انگل‌ها بر خلاف `کک`ها فاقد بال و توانایی پرواز هستند و به همین علت تنها در صورت تماس جاندار مبتلا با یک جاندار سالم، از میزبان اول به میزبان دیگر راه می‌یابند. شپشها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها تنها یک گونه از جانداران را به عنوان میزبان انتخاب می‌کنند.

در این مطالعه محققان دانشگاه `فلوریدا` در `گینسوایل` آمریکا `دی‌ان‌آ`ی شپشهای موسوم به `تیروس گوریلا` که در بدن گوریل‌ها زندگی می‌کنند را با `دی‌ان‌آ`ی شپشهای موسوم به `تیروس پابیس` که انسانها را آلوده می‌کنند، مقایسه کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده است انسانها و گوریل‌ها بین ‪ ۷‬تا ‪ ۹‬میلیون سال قبل، از یک جد مشترک جدا شده‌اند و به مرور تفاوتهای ژنتیکی زیادی پیدا کرده‌اند. محققان در این مطالعه انتظار داشتند شپشهای گوریلها و شپشهای انسان‌ها نیز دارای تفاوتهای ژنتیکی زیادی باشند، اما نتایج مطالعه از شباهت شگفت‌انگیز دی‌ان‌آی این دو نوع شپش خبر داد.

تفاوتهای کوچک نقشه ژنتیکی این دو نوع شپش نشان می‌دهد شپشهای گوریلها و شپشهای انسان تنها ‪ ۳/۳‬میلیون سال قبل از یکدیگر متمایز شده‌اند و این بدان معناست که شپش حدود ‪ ۳/۳‬میلیون سال قبل و زمانی که انسانها و گوریلها کاملا از یکدیگر متمایز بودند، از گوریلها به انسانها راه یافته است.

با توجه به اینکه شپش تنها تا ‪ ۲۴‬ساعت پس از جدا شدن از یک میزبان می‌تواند زنده بماند، انتقال شپش از گوریل به انسان با تماس نزدیک میان این دو جاندار رخ داده است که این امر می‌تواند به دلیل ورود انسانها به لانه گوریلها صورت گرفته باشد.

  امتیاز: 0.00