منو
 کاربر Online
1635 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 15 اسفند 1385 [14:46 ]
  سوال:فشار جو در داخل زمین چگونه تغییر میکند (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:عثمان شاهی از مهاباد

لطفا توضیح دهید که اگر چاهی را روی زمین تا مرکز آن حفر کنیم فشار هوا تغییراتش با ارتفاع چگونه تغییر خواهد کرد .


با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مرتضی جواهری پور 5 ستاره ها ارسال ها: 7404   در :  سه شنبه 15 اسفند 1385 [16:22 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ >> فشار جو در داخل زمین چگونه تغییر میکند
 

سلام دوست عزیز، ممکنه این اطلاعات به دردت بخوره.همونطور که میدونی فشار هوا در هر نقطه نتیجه مستقیمی از وزن هوای روی اونجاست. فشار اتمسفر به نسبت ارتفاع از سطح زمین کم می‌شود ولی هیچ‌گونه رابطه ساده‌ایی بین تغییرات فشار و ارتفاع وجود ندارد. به طور تقریبی می‌توان گفت که فشار هوا در هر دویست و پنجاه و هفت متر ارتفاع به نسبت تصاعد هندسی با قدرمطلق یک‌ سی‌ام کاهش می‌یابد. بدین ترتیب فشار جو در ارتفاع دویست و پنجاه و هفت متری بالای زمین بیست‌ونه‌ سی‌ام فشار در سطح دریا و در ارتفاع پانصدوپنجاه متری بیست و هشت سی‌ام فشار در ارتفاع دویست وهفتاد وپنج متری است.
فشار اتمسفر با چگالی هوا ارتباط نزدیک دارد به این جهت به نسبت ازدیاد ارتفاع، فشار با آهنگ سریعتری کاهش می‌یابد از طرفی دیگر چگالی هوا ارتباط نزدیکی با درجه حرارت دارد و نتیجه ارتباط فشار هوا و درجه حرارت واضح است.
فشار هوا با نیروی جاذبه زمین نیز ارتباط دارد.

اما به طور ساده می توانیم فشار جو رو در هر نقطه داخل اون از رابطه P = ℓgh به دست بیاریم که در اون ℓ چگالی هواست که تقریبا برابر 1kg/m3 می باشد و g شتاب گرانشی و h ارتفاع هوای بالای اون نقطه است. بنابر این داخل زمین هم میشه از این رابطه استفاده کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 18 اسفند 1385 [07:14 ]
  پاسخ: فشار جو در داخل زمین
 

نام و نام خانوادگی:عثمان شاهی از مهاباد

لطفا توضیح دهید که اگر چاهی را روی زمین تا مرکز آن حفر کنیم فشار هوا تغییراتش با ارتفاع چگونه تغییر خواهد کرد .


با تشکر


دارا

اگر چنین چاه فرضی را واقعا بتوانیم حفر کنیم و وسایل حفاری ما تاب گرمای بالا را داشته باشد اما تصور محال که محال نیست . در حالت عادی فشار طبقات زمین روی مواد مذاب چنان فشاری میاورند که حتی چگالی مادهء مذاب بالا تر از چگالی آن در حالت آزاد است پس میتوان تصور کرد ماده مذاب با چه فشاری میخواهد راهی به بیرون بجوید، چنین فشاری تمام فشار های دیگر را در داخل چاه به طریقی به هم خواهد زد که فشار هوا در برابر آن ناچیز جلوه کند , با اینحال وجود گاز و بخار و مواد جامد در چاه وضعی فرای تصور بوجود میاورد که بدون تجربه کردن آن نمیتوان رابطه دقیقی در باره اش پیشنهاد کرد .امیدوارم که قانع شده باشید اگر نه باز ادامه دهید تا گفتگو کنیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 18 اسفند 1385 [07:14 ]
  آقای عثمان شاهی
 

دارا


من به پرسش شما پاسه گفتک و آنرا در انجمن پرسش و پاسخ چند ساعت پیش پست کردم و حتی دریافت آنرا هم دیدم که شماره بالا رفت اما پاسخ خود را در اینجا نیبینم مسئول اینکار توضیج بدهید که چرا پاسخ مرا به آقای عثمان شاهی از مهاباد را حذف کردید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 اسفند 1385 [09:35 ]
  فشار
 

سلام
می خواستم اگه ممکنه چندتا سوال خیلی سخت اما در حد دوم دبیرستان از مبحث فشار به من بدید ممنون میشم
موفق باشید

  امتیاز: 0.00