منو
 کاربر Online
303 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 13 اسفند 1385 [07:03 ]
  رنگ بدن ماهیان
 

رنگ بدن ماهیان
بیشتر ماهیان بخصوص ماهیان سطحزی دارای رنگ نقره ای می باشند که این رنگ به علت برخورد نور با کریستال های بسیار ریز و بی رنگی است که درون سلول های مخصوصی به نام سلول های درخشنده یا جلادار ( Iridocyten) که در ناحیه زیرین پوست قرار دارند، بوجود می آید. این سلول ها دارای ماده ای به نام گوانین میباشند که به صورت لایه ای ضخیم در فلس ها قرار دارند.

رنگ بدن ماهیان مربوط به سلولهای رنگی کروماتوفورهاست ( Chromatophores ) که بیشتر آنها در درمیس و بندرت در اپی درمیس قرار دارند. این سلول ها دارای رنگدانه های مختلف سیاه، زرد، نارنجی و قرمز می باشند. رنگهای دیگری که در بدن ماهیان مشاهده میشوند از ترکیب رنگهای فوق بوجود می آیند.
سلولهای رنگی دارای انواع مختلفی به شرح زیرند :
۱ - ملانوفورن Melanophoren : ملانوفورها دارای سلولهای ستاره ای شکل، همراه با ضمائم مختلفی هستند که در قسمتهای مختلف بدن پراکنده اند. این سلولها دارای دانه های رنگی، قهوه ای، سیاه یا سیاه متمایل به آبی هستند.
۲ - اگزانتوفورن Xanthophoren : این دسته از سلولهای رنگی نیز ساختمانی مانند ملانوفورها دارند و مواد رنگی آنها زرد روشن تا نانجی تیره است.
۳ - اریتروفورن Erythrophoren : این سلولها حاوی مواد قرمز رنگند و بیشتر در ماهیان مناطق گرمسیری دیده می شوند.
۴ - لوکوسیتن، تریدوسیتن و گوانوسیتن Leukocyten, Tridocyten and Guanocyetn : این سلولها ساختمانی غیر از ملانوفورها دارند. آنها فاقد ضمائم بوده و به شکل بیضی هستند. علاوه بر آن دارای دانه‌های گوانین می باشند که ماده ای درخشنده و نقره فام است. گوانین به صورت کریستال در فلس ماهیان دیده میشود که برای ساخت مروارید مصنوعی کاربرد دارد.
بدن ماهیان کور که در غارها و قناتها زندگی میکنند فاقد مواد رنگی است ولی ماهیان آبهای گرم دارای رنگهای زیبا و متنوع میباشند.
ماهیان قادرند رنگ بدن خود را تغییر داده، همرنگ محیط یا به رنگ شنهای کف رودخانه یا دریا در آیند. این عمل به واسطه جمع کردن یا پراکنده کردن دانه های رنگی موجود در پوست صورت میگیرد. پراکندگی یا جمع کردن دانه های رنگی، عملی انعکاسی است که توسط دستگاه عصبی و اعصاب سطحی پوست و اندام بینایی ناشی از عمل دیدن در ماهیان صورت میگیرد. افزایش درجه حرارت آب و کمبود اکسیژن جزء عوامل بوم شناختی هستند که موجبات تغییر رنگ ماهیان را فراهم می‌آورند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 13 اسفند 1385 [10:00 ]
  ماهی پرنده
 

این ماهی تنها نوعی هست که میتونه در هوا پرواز کنه و دانشمندان معتقد هستن که این موجود، یک شاهد و مدرک محکم برای اثبات نظریه تکامل ماهیان به پرندگان هست. این ماهی در خلیج همیشه فارس و دریای عمان به وفور یافت میشه ولی ارزش غذایی نداره و تصادفا در تورهای صیادی به دام میفته.

اسامی :
نام علمی : Exocoetus oligolepis
نام انگلیسی : Largescale flyingfish
نام فارسی : ماهی پرنده پولک درشت
اندازه :
حداکثر طول استاندارد ۲۰ سانتیمتر می باشد.
مشخصات :
بدن کشیده و استوانه ای شکل، پوزه کند و دهان کوچک، فکها فاقد دندان و یا دارای دندان های بسیار ریز است. فاقد شعاع تیز در باله هستند. باله سینه ای بلند بوده تا بخش ابتدایی باله پشتی ادامه می یابد، باله شکمی نیز اغلب بزرگ است. باله دمی کاملا شکافدار و بخش تحتانی آن از بخش فوقانی بلندتر است. ماهیان جوان از نظر ظاهری کاملا با بالغین متفاوت هستند بطوریکه در افراد جوان باله های سینه ای کوچک بوده و همچنین دارای سبیلهای برجسته میباشد و باله پشتی نیز در افراد جوان بلندتر است.
زیست شناسی :
به راحتی میتوانند در سطح آب پرواز کنند و با باز کردن باله های سینه ای و گاهی اوقات با باز کردن باله های شکمی قادر به انجام این عمل هستند و به همین علت به ماهیان پرنده موسوم اند. از نظر تغذیه ای پلانکتون خوارند. تخم ها در آب گذاشته میشوند و بوسیله پیچک های چسبان به اشیاء شناور شبیه جلبک های دریایی چسبیده و شناور می مانند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 13 اسفند 1385 [17:12 ]
  یک نوع ماهی پرنده
 

نوعی ماهی پرنده بنام علمی Cheilopogon exsiliens

Cheilopogon exsiliens

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 13 اسفند 1385 [21:13 ]
  انواع مختلف ماهی های پرنده
 

دارا

انواع مختلف ماهی های پرنده را در این سایت ببینید:

ماهیان پرنده

  امتیاز: 0.00