منو
 صفحه های تصادفی
آشنایی با شیمی صنعتی
نظریه الکترونی
تعیین اجرت قبل از کار
تیره پسته
توسعه علوم و توجه به آبادانی در عهد ایلخانان
ویتامین B9
زغال اخته آمریکایی
آزمایش تهیه پلی آمید
گریه فاطمه علیهاسلام در بیت الاحزان
خسران دشمنان حسنین در آخرت
 کاربر Online
397 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 25 بهمن 1385 [12:56 ]
  رابطه خاک با سلامت انسان
 

رابطه خاک با سلامت انسان

درون خاک و روی گیاهان موجودات ریزی وجود دارند که وقتی تعداد انها به اندازه کافی باشد موجب تصفیه خاک میشوند و برای بدن انسان نیز بسیار مفیدند.در گذشته که مردم از مواد ضدعفونی کننده استفاده نمیکردند این موجودات ریز زنده مانده و وارد بدن انها میشدند اما در طی 50 سال گذشته که انسان از سموم علف کش و حشره کش برای استرلیزه کردن خاک و غذاها استفاده میکند تمام موجودات ریز چه خوب و چه بد از بین می برد. زندگی مدرن و پیامدهای ان مانند وجود انواع انتی بیوتیک ها-آبهای کلر زده- موادشیمیایی کشاورزی- آلودگی های مختلف و رزیم غذایی نا مناسب باعث از بین رفتن بسیاری از این میکروارگانیسم ها در بدن ما شده است.

بعضی از محققان معتقدند که علت انواع بیماری ها در دنیای امروز جدایی جامعه از خاک و موجودات ریز درون ان می باشد.انها میکروارگانیسم های درون خاک را راه حلی برای بسیاری از بیماری های امروزی می دانند.این میکروارگانیسمها وقتی وارد بدن می شوند سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند و در نتیجه هرگاه لازم باشد سیستم ایمنی توانایی ایجاد سلولهای دفاعی لازم را خواهد داشت و در واقع انها بدن را در برابر بسیاری از بیماری ها واکسینه می کنند. وقتی کودکان با خاک و گل بازی می کنند و دستشان را به دهان می برند بدن انها با ویروس ها- باکتری ها و میکروارگانیسم های متفاوتی مواجه می شود و در نتیجه سیستم ایمنی انها رشد میکند. اگر بدن بامیکروب های درون خاک مواجه نشود سلولهای ایمنی پر کاری پیدا کرده و عکس العمل بیش از حد لاز م نشان می دهند.

در 50 سال گذشته در نتیجه فراهم کردن محیطی کاملا استرلیزه اکثر کودکان به اندازه کافی با میکروارگانیسم های درون خاک در ارتباط نبوده اند و در نتیجه نسل امروز دارای سیستم ایمنی توانمندی نیستند.بسیاری از بیماری های رایج امروزی مانند حساسیت ها- ناراحتی های روده ای مزمن و...ناشی از اختلالات سیستم ایمنی هستند.

در حالت عادی در معده 85%باکتری های مفید و 15% باکتریهای مضر وجود دارد.اما امروزه این نسبت در اکثر افراد بر عکس شده است.مصرف مداوم انتی بیوتیک های شیمیایی-قرص های جلو گیری و دارو های استروئیدی تعادل بین باکتری های مضر و مفید دستگاه گوارش را بر هم میزنند.باکتری های مضر که اسیبی از این داروها نمی بینند تکثیر شده و فضای داخل لوله گوارش را اشغال می کنند و موجب بروز اختلالات گوارشی می شوند.

منبع: مطلب از ماهنامه باغدار

  امتیاز: 0.00