منو
 کاربر Online
899 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 17 بهمن 1385 [23:49 ]
  پرنده آبی
 

هواپیمای تمام کامپوزیت `پرنده آبی` رتبه اول بیستمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی را در بخش پژوهش و توسعه کسب کرد. مدیر عامل شرکت هوافضایی درنا و سرپرست این طرح گفت: این هواپیما تنها مورد از این رده هواپیماهاست که دو نوع سامانه کنترل (استیک یا یوک) و صندلی قابل تنظیم دارد.

مهندس `یعقوب انتصاری` گفت: سازه این هواپیما تمام کامپوزیتی با مزیت‌های استحکام و مقاومت در برابر عوامل محیطی است. انتصاری گفت: حداکثر وزن این هواپیما ‪ ۷۵۰‬کیلوگرم و سقف پرواز آن ‪۱۴‬ هزار پا است. همچنین حداکثر برد `پرنده آبی` هزار کیلومتر و حداکثر سرعت آن ‪ ۲۸۰‬کیلومتر در ساعت است.

مدیر عامل شرکت هوافضایی درنا، هزینه پایین عملیات، دارا بودن تجهیزات لازم برای آموزش خلبانی رده ‪ PPL‬و ‪ ،CPL‬موتور روتکس ‪ ۱۱۵‬اسب توربوشارژ، سیستم گاونر، سیستم ضبط اطلاعات موتور، سوخت بنزین بدون سرب خودرو و ملخ سه پره ام.تی با گام متغیر را از دیگر ویژگی‌های این هواپیما ذکر کرد.

انتصاری پژوهش در فناوری‌های پیشرفته، فراهم آوردن زیر ساخت لازم برای توسعه فناوری صنایع هوایی و ایجاد اشتغال را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد.

بومی‌سازی دانش طراحی و تولید هواپیمای سبک در کشور، رفع نیاز کشور به این رده هواپیما، آموزش دانشجویان خلبانی کشور با این هواپیما و ایجاد زمینه لازم برای تفریح و سرگرمی مفید و موثر جوانان، در اختیار داشتن مدیریت علمی و اجرایی طرح، حفظ و توسعه کامل دانش فنی ایجاد شده در کشور و توانایی ایجاد هر گونه تغییر در طرح بر اساس نیاز از جمله دستاوردهای این طرح است که انتصاری به آنها اشاره کرد.

انتصاری گفت: پرنده آبی تنها هواپیمای استاندارد در کشور است که با تولید ‪ ۲۰‬فروند و با بیش از ‪ ۴۰۰‬ساعت پرواز توانسته است سیکل کامل طراحی تولید و کاربری را در مراکز آموزش خلبانی با موفقیت طی کند.

به گفته وی اجرای این طرح، ‪ ۳۰۰‬هزار دلار نزدیک به ‪ ۹۰۰‬میلیون تومان هزینه داشته است. بیستمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی صبح روز سه‌شنبه با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

  • خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00