منو
 کاربر Online
1047 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 15 بهمن 1385 [17:12 ]
  نبات
 

با سلام اگر می شود به من بگویید بلور های نبات را چگونه درست می کنند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 16 بهمن 1385 [05:12 ]
  طرز تهیه نبات
 

دارا

تهیه نبات

برای تهیه نبات به وسایل زیر نیاز دارید :

چهار فنجان شکر
دو فنجان آب
یک قابلمه کوچک
یک قاشق چوبی
یک شیشه شفاف دهن گشاد و مناسب حجم های بالا
نخ قند - یا نخ پنبه ای موسوم به هریط
وزنه برای پایین نگه داشتن نخ مانند یک مهره یا واشر و یا حتی پیچ
کاغذ مومی
یک مداد

طرز تهیه:


1-آب را در قابلمه کوچک روی حرارت متوسط حرارت دهید تا بجوش آید
2- شکر را در آب بریزید و کاملا آنرا با قاشق چوبی هم بزنید تا مایع شفاف و بیرنگی بدست بیاید و بگذارید بجوشد و به حالت غلط زدن در حال جوشیدن در آید .

3- قابلمه را از اجاق برداشته و مایع را در شیشه دهان گشاد بریزید و آنرا با تکه کاغذ مومی کوچکی بپوشانید. دقت بسیار لازم است که شکر مذاب را سهوا به روی خود نریزید .
4- یک سر نخ را به مهره و سر دیگر آنرا به وسط مداد چوبی ببندید . طول نخ باید دو سوم ارتفاع شیشه باشد . نخ را با وزنه در شیشه شکر مذاب بیندازید تا خیس بخورد بعد آنرا خارج کرده و روی کاغذ مومی به طور مستقیم قرار دهید و بگذارید برای چند روزی بخشکد. با اینکار شما بلور های شکر را در روی نخ بوجود میاورید تا نبات بتواند روی آن شروع به رشد کند .

5-نخ را در داخل شکر مذاب که سرد شده است قرار داده و آنرا در حرارت معمولی و در اطاق یا آشپزخانه بگذارید و یک هفته صبر کنید تا نبات روی نخ ساخته شود . در این میان به شیشه دست نزنید و نخ را از شیشه خارج نکنید .

پس از این مدت نبات شکل گرفته روی نخ را خواهید دید که با برش هایی شکل گرفته است ، شکل برش ها شکل طبیعی مولوکول های شکر است که کنار ها کم کم قرار میگیرند . برای بهتر کردن میتوانید از رنگ های خوراکی و گلاب و یا زعفران هم استفاده کنید و حتی آنرا میشود با چوب بستنی هم ساخت و در قندان زیبایی برای پذیرایی مهمان ها برای نوشیدن چای بکار برد . اگر از اینها استفاده میکنید آنها را قبل از جوشاندن مخلوط اضافه کنید .


نبات استفاده دارویی دارد و دارو ساز ها آنرا در دارو ها بکار میبرند .

  امتیاز: 0.00