منو
 کاربر Online
1170 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  یکشنبه 08 بهمن 1385 [05:46 ]
  خود ترمیمی ژنتیکی ،‌ امیدی برای درمان آتروفی نخاعی
 

خود ترمیمی ژنتیکی ،‌ امیدی برای درمان آتروفی نخاعی

متخصصان ژن درمانی می گویند راهی را برای واداشتن سلولها به ترمیم خودشان یافته اند.در این روش مکانیسم های اصلاحی خود سلولها بکار گرفته می شوند.

به گزارش بی بی سی ، محققان آلمانی نشان داده اند دارویی وجود دارد که می تواند عملکرد یک ژن را در بیمارانی با یک وضعیت ناتوان کننده ژنتیکی ، تحت تاثیر قرار دهد.
در این تحقیق آتروفی عضلانی نخاعی(‌SMA) که یک بیماری ژنتیکی نسبتا شایع است و منجر به مرگ نوزادان می شود مورد بررسی قرار گرفت.

در این بیماری به علت دژنراسیون اعصاب حرکتی در طناب نخاعی ،‌ فرد دچار ضعف عضلانی و آتروفی پا ، ‌دست و تنه می شود. در بیماران SMA ژن نورون حرکتی بنام SMN1 حذف می شود اما یک کپی از آن SMN2 وجود خواهد داشت. اما این تنها حدود 10 درصد پروتئین سالم را ایجاد می کند که برای جلوگیری از بیماری ها کافی نیست.

شدت بیماری SMA تحت تاثیر تعداد ژ‍ن های SMN2 که طبیعتا بین یک تا چهار عدد متغیرند ، ‌قرار دارد. هر چه کپی بیشتری از ژن وجود داشته باشد برای بیمار بهتر است.
اکنون محققان دارویی بنام والپورات که برای درمان صرع بکار می رود را مورد بررسی قرار داده اند. مشخص شده این دارو میزان DMA را در بافت مغز افزایش می دهد.


جام جم

  امتیاز: 0.00