منو
 کاربر Online
1414 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 08 بهمن 1385 [06:31 ]
  دانشمند ایرانی دانشگاه «هاروارد» و همکارانش روش نوینی برای تولید نقش و چروک بر روی پلیمرها ابداع کرد
 

دکتر وزیری و گروهی دیگر از محققان دانشگاه هاروارد با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی سئول (SNU) موفق به ابداع روشی جدید برای ایجاد چین و چروک بر روی سطح پلیمر شدند.


محقق ایرانی دانشگاه هاروارد و همکارانش در این روش، از پرتو های یونی متمرکز استفاده کردند.


این گروه با کنترل حرکت نسبی و فشار پرتو یونی توانسته‌اند طرح‌هایی را بر روی سطوح مسطح پلیمری آلی با پایه سیلیکون موسوم به پلی دی‌متیل سلوکسان ایجاد کنند. این روش را می‌توان در ساخت حسگرهای بیولوژیک و ابزار ریزسیال استفاده کرد.


وزیری درباره روش ابداعی گفت: این روش روندی یک مرحله‌یی برای ایجاد پوسته چروک در سطح پلیمر است که در مقایسه با روش‌های پیشین، بسیار موثرتراست. با استفاده از این روش، تقریبا هر طرح مورد نظری قابل ایجاد است.»


وی افزود: «این کار مشابه استفاده از اسپری رنگی روی پارچه است به طوری که جزییات طرح‌ها نیزبه سادگی قابل کنترل می باشد. روش جدید، کاربردهای متفاوتی در چندین رشته علمی از جمله مهندسی پزشکی دارد.»


اشکالی که تاکنون بر روی این سطوح ایجاد شده شامل شکل حرف «اس» لاتین، طرح‌های مدور و خطوط افقی می باشد که مانند زیپ بسته شده است.


اشکان وزیری، محقق جوان دانشگاه هاروارد دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه صنعتی شریف سپری کرده و سپس دوره دکتری و پست دکتری را در دانشگاه‌های نورث ایسترن ماساچوست و هاروارد به اتمام رسانده است.


وزیری هم اکنون دردانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد تدریس می کند و در رشته مکانیک و مهندسی مواد نیز فعالیت های تحقیقاتی انجام می دهد.


دستاورد این گروه در نشریه آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده است. همچنین این دانشمندان به دنبال ثبت نتایج تحقیقاتشان به عنوان پتنت در آمریکا هستند.


تحقیقات بیشتر در این زمینه با همکاری گروهی از دانشگاه MIT همچنان ادامه دارد.


منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00