منو
 کاربر Online
791 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  سه شنبه 03 بهمن 1385 [08:51 ]
  برنده جایزه لاتسیس
 

یک زیست شناس مولکولی به نام مایکل هن‌گارتنر به دلیل فعالیت بر روی مرگ سلولی برنده جایزه لاتسیس برای محققان جوان شد. به گزارش پایگاه اینترنتی سوییس‌اینفو، این جایزه روز پنجشنبه در جریان مراسمی در برن پاییتخت سوییس به وی اعطا شد.

فعالیت وی بر روی آپوپتوزیس ‪ apoptosis‬یا مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده در دانشگاه زوریخ بر روی یک کرم بسیار کوچک به نام کنورتابدیتیس ‪ Caenorthabditis‬انجام شد. این انگل که وی حدود ‪ ۲۰‬سال بر روی آن مطالعه کرده است در گیاهان و حیوانات یا در خاک زندگی می‌کند و مهمتر اینکه ساختار و آرایش ژنتیکی بسیار ساده‌ای دارد.

اهمیت تحقیق وی در سال ‪ ۲۰۰۲‬برجسته شد. در آن سال روبرت هارویتس استاد هنگارتنر در موسسه فناوری ماساچوست موفق به دریافت جایزه نوبل در پزشکی شد. هن‌گاتنر یک سوییسی بزرگ شده کاناداست که کار تحقیقاتی خود را در آمریکا آغاز کرد. او می‌گوید موفقیت‌هایی که تاکنون کسب کرده حاصل فرصتی است که دیگران برای او فراهم کرده‌اند. وی در توضیح علت تحقیق بر روی مرگ سلولی گفت: این مکانیسم‌ها بسیار با اهمیت هستند زیرا شمار زیادی از بیماری‌های انسان کم یا زیاد، با مرگ سلولی ارتباط دارند.

هن‌گاتنر گفت این امید وجود دارد که روزی دریابیم چگونه به سلول‌های سرطانی بگوییم خود را از بین ببرند و یا سلول‌های مغزی را متقاعد کنیم که پس از بروز سکته مغزی نمیرند. مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده خودکشی عمدی یک سلول ناخواسته در یک ارگانیسم چند سلولی است. آپوپتوزیس یکی از انواع اصلی مرگ سلولی برنامه ریزی شده است و زمانی بروز می‌کند که سلول در حدی غیرقابل ترمیم آسیب ببیند، به ویروس آلوده شود و یا در وضعیت‌های تنش‌زایی مانند گرسنگی شدید قرار گیرد.

آپوپتوزیس در پیشگیری از سرطان نیز نقش ایفا می‌کند. اگر سلولی به دلیل جهش یا بازداری بیوشیمیایی نتواند آپوپتوزیس انجام دهد همچنان به تقسیم شدن ادامه می‌دهد و به تومور تبدیل می‌شود. بنیاد لاتسیس توسط جان اس لاتسیس غول کشتیرانی یونانی که در سال ‪۲۰۰۳‬ در ژنو درگذشت، تاسیس شد. این موسسه هر سال چهار جایزه دانشگاهی به ارزش ‪ ۲۵‬هزار فرانک سوییس و یک جایزه ملی و اروپایی لاتسیس به ارزش یکصد هزار فرانک سوییس اعطا می‌کند. جایزه ملی لاتسیس به دستاوردهای علمی برجسته یک محقق ‪ ۴۰‬ساله یا جوانتر در سوییس داده می‌شود.

  امتیاز: 0.00