منو
 صفحه های تصادفی
ازدست دادن مایعات بدن
تمدن در آمریکای باستان-مراحل تحولی
تولید انرژی از خورشید
قاطعیت امام علی علیه السلام در اجرای حدود الهی
انسان و جهان
رشته نوازندگی ساز جهانی
آلودگی هوا ، بهداشت محیط زیست و تأمین انرژی
رنگین کمان بسازید
بزرگواری امام علی علیه السلام در میدان نبرد
تروپوسفر
 کاربر Online
518 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  دوشنبه 02 بهمن 1385 [08:06 ]
  گیاهان یکدیگر را از وجود دشمن با خبر می‌کنند
 

تازه ‌ترین نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که گیاهان این قابلیت و توانایی را دارند که یکدیگر را از وجود دشمن با خبر کنند. این تحقیق در گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی `پردیس` کرج انجام گرفته و نتایج آن در معتبرترین مجله‌های علمی، پژوهشی جهان از جمله `‪ `Biological control‬و `‪ `Appl.Entomology‬به چاپ رسیده است.

سرپرست تیمی که این تحقیق را انجام داده است، گفت: بر اساس این تحقیق گیاهان هنگامی که از طرف حشرات گیاه‌خوار از جمله کنه یا شته مورد حمله قرار می‌گیرند، یکدیگر را از وجود دشمن مشترک آگاه می‌سازند. زبان مشترک گیاهان، ساطع کردن بو و برجای گذاشتن مواد شیمیایی هنگام مواجهه با دشمن است.

گیاهان همچنین قادرند بویی از خود منتشر کنند که باعث جلب شکارگر- های حشرات گیاه‌خوار شود. به طور مثال، هنگامی که آفتهایی نظیر شته یا کنه بر روی گیاه لوبیای سبز قرار می‌گیرد، گیاه از طریق بزاق دهان آنها، متوجه حضورشان شده و از خود بویی متصاعد می‌کند که ضمن اطلاع به دیگر گیاهان هم نوع، `سن اوریوس` را که از صیادان این حشرات هستند به طرف خود جلب می‌کند.

این تحقیق بیانگر آن است که گیاهان خود دارای شعور هستند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. وی افزود از نتایج این تحقیق می‌توان در برنامه‌های کنترل آفات استفاده کرد و به عنوان مثال با پخش این بو قبل از هجوم آفات به گیاهان، ضمن کاهش مصرف سموم شیمیایی، زمینه رشد هرچه بیشتر حشرات مفید را فراهم ساخت.

عاشوری که ریاست اداره پژوهش دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی `پردیس` کرج را نیز به عهده دارد یادآور شد: تحقیقات این گروه برروی جنبه‌های مختلف `رایحه‌های القایی گیاهان` ادامه دارد. این طرح تحقیقاتی توسط یک تیم هشت نفره به مدت دو سال در گروه گیاه پزشکی آزمایشگاه اکولوژی و رفتارشناسی حشرات دانشگاه تهران که در پردیس کرج واقع است به نتیجه رسیده است.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 03 بهمن 1385 [11:41 ]
  حتی گیاهان هم از ما تکامل یافته ترند
 

دارا
با سلام

بفرمایید ؛ حتی گیاهان هم از ما تکامل یافته ترند چرا ما آگاهی دهنده نباشیم و چرا ما در مقابل زور و ترس ساکت بنشینیم آیا اگر فردا فرزندان ما جامعه را از ما به اینصورت تحویل گرفتند و همه عمرشان را مانند ما تحت زور و اهانت و تحقیر بسر بردند مگر کسی بجز ما هم مقصر هست ؟ چرا به شرایط نا مناسب تن بدهیم و چرا محیطی که در شان ما باشد برای خود نسازیم ؟ آیا این برای ما درس خوانده ها و کسانی که دارای فهم و شعور و عدالت و احساس و بینایی هستیم قابل قبول است ؟ آیا این قابل قبول است که کسانی که زندگی خود را حتی نمیتوانند بگردانند در کوچه و بازار و اجتماع سرنوشت ما را رقم بزنند ؟ کاش ما هم نگران تکامل خویش بودیم و تسلیم شرایط موجود نمیشیدیم و از نشانه های نهفته در آفرینش درس میگرفتیم و یکدیگر را از خطرات باخبر میکردیم.

  امتیاز: 0.00