منو
 کاربر Online
1245 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 26 دی 1385 [11:16 ]
  گلوله‌های اورانیومی ، قاتل سربازان ایتالیایی
 

سربازان ایتالیایی به‌دلیل وجود اورانیوم در جنگ بوسنی و کزوو در حال از بین رفتن هستند.

بنا به گزارشی از بی‌بی‌سی ، گروه‌های نظامی که در دهه 1990 در جنگ حضور داشته‌اند، به سرطان و دیگر امراض جدی مبتلا هستند. آمریکا اظهار می‌دارد که در طی جنگل‌های بوسنی و کزوو ، 40 هزار مورد اورانیوم در این مناطق وارد کرده است. بر اساس آمارهای گرفته شده ، 50 سرباز قدیمی از بین رفته‌اند و 200 مورد دیگر به‌شدت بیمار هستند.

اورانیوم در روی گلوله‌های تفنگ استفاده می‌شود و به دلیل چگالی‌اش می‌تواند زره تانگ را سوراخ کند و هنگامی که منفجر می‌شود، گرد و غباری شیمیایی و بسیار سمی از خود به جای می‌گذارد. این گرد و غبار بسیار خطرناک است، اما عمری کوتاه داشته و از محل خود به محلی دیگر انتقال نمی‌یابد.

پزشکان می‌گویند که کودکان این مردان سرباز هم با ناتوانی‌های ذهنی و جسمی به دنیا خواهند آمد.

منبع:news item

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 26 دی 1385 [18:07 ]
  اورانیوم تهی شده یا Depleted uranium
 

اورانیوم تهی شده در انگلیسی همان Depleted uranium است و اختصار آنرا DU میگویند.

از آنجاییکه در محافل و خیلی از دانش آموزان و دانشجویان میپرسند اورانیوم تهی شده چه چیزی است؟ اطلاعلات اضافی را در این مورد ضروری دانستم برایتان پست کنم :

اورانیوم تهی شده تودهء اورانیمی را میگویند که بیشتر ایزوتوپ اورانیوم 235 را از آن تخلیه کرده باشند و فقط اورانیوم 238 در آن باقی مانده باشد . این اورانیم کماکان سمی است و برای جانداران مضر است . در انگلیسی برای اختصار به آن DU گفته میشود - دارای پرتو زایی ساکن است و بیشتر با اشاره ای هم که در بالا به آن شد استفاده نظامی دارد در محیط های آلوده پس از استفاده نظامی اگر این عنصر وارد سیستم موجود زنده شود آنرا دچار مسمومیت حاصل از پرتوزایی میکند .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 27 دی 1385 [07:52 ]
  موشک با نوک اورانیوم تهی شده
 

اورانیومی را که در نوک موشک ضد تانک و یا گلوله توپ ضد تانک و یا نفر بر زره پوش میگذارند اورانیوم تهی شده است این اورانیم اورانیوم باقی مانده ایست که پس از جدا کردن اورانیوم 235 از گردونه های فرا صوتی دستگاه غنی سازی در دستگاه باقی میماند که ایزوتوپ 238 اورانیوم است مقدار ایزوتوپ 235 ناچیز و ایزوتوپ تولید شده جانبی(238) بیش از ایزوتوپ هدف تولید است(235) . این ایزوتوپ جانبی ارزان قیمت است ولی نگهداری آن گران است . هر چند بهای اورانیوم در دنیا دارد به سرعت بالا میرود و در این چند سال آخر از کیلویی 10 دلار به قیمت فعلی کیلویی پنجاه تا شصت دلار رسیده است . ملاحظه میکنید که ایزوتوپ 235 آن از طلا پر بها تر است. میگویند نیمی از اورانیم دنیا قبلا مصرف شده است و بهای آن از این هم بیشتر خواهد شد.

  • اورانیوم تهی شده را مقابل اورانیوم غنی شده تصور کنید . مانند صدفی است که مروارید آنرا که U235 باشد از آن خارج کرده اند و باقی آن خزف یا پوسته صدف است که U238 نام دارد و کم ارزش است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 27 دی 1385 [16:14 ]
  >اورانیوم تهی شده
 

سلام.
دوست عزیز! از مطالب مفید و جالبتان ممنونیم.biggrin
شما می‌توانید با نام نویسی در شبکه ، مطالبتان را به نام خودتان در دانشنامه ثبت کنید.
باز هم اگر مطلبی در این مورد دارید، در انجمن قرار دهید تا استفاده کنیم.
با تشکر.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [21:15 ]
  چرا بی نام مطلب مینویسیم !!
 

خانم نجفی با قدر دانی متقابل از توجه شما من قبلا هم با نام خود مطالبی را در این انجمن مینوشتم . در محیط های مجازی ایرانی ارزش تفکر و نوشتن متاسفانه هیچ است . اگر شما را مبلغ مقاصد زود گذر مرامی و مسلکی نیافتند به خیال خود شما را پامال میکنند . من هم فقط برای قدری همکاری با هم میهنانم در اینجا حضور دارم و اگر بتوانم به آنها کمکی برسانم مضایقه نخواهم کرد و باید اقرار کرد من هم از نوشته های دوستان چیز یاد میگیرم , اما روی هم رفته از انجمن های ایرانی نه تنها راضی نیستم باید صادقانه ادعا کنم که کمی هم بیزارم و دلایلم را هم همه شما میبینید که این سایتهای به اصطلاح ایرانی یا درون مرزی تمام اخلاق و علائق و خصوصیات ایرانیان را نمایندگی نمیکنند و آن خشکیت در تفکر و منطق کاملا از این سایت ها نمایان است . یک سایت ایرانی شما در ایران نمیتوانید پیدا کنید که یک درس خوانده با تمام استعدادش و فارغ از نگرانی و رها از بند ها بتواند تفکرش را ارائه دهد . نگرانی از این نباید باشد که فردی نداند چه میگوید شما میدانید که ما از این افراد بسیار داریم و نباید از « ترسید .اگر بحث شیمی بکنید میگذارند تمام حرفهایتان را بزنید اما جلوی گفتگوهای دیگرتان را به بهانه های مختلف میگیرند و من هم علاقه ای ندارم که ابزار دست عده ای باشم که روانشناسی آنها را میدانم و به زیر و بم رفتار و کردارشان آشنایی دارم. باز اگر انجمن کششی داشته باشد میتوانم ادامه دهم. درـ تمام انجمن ها باید باز باشد حقانیت ادعا ها در روبرویی افکار میسر میشود و راه دیگری وجود ندارد و از اتهام و ناسزا و تهدید و بی احترامی هم نباید ترسید هر چند کار خوبی نیست و آنرا به کسی پیشنهاد نمیکنم اما قابل اجتناب هم نیست و گاهی اتفاق خواهد افتاد ده بار که آنها را دیدید و شنیدید به آن عادت میکنید و همه خواهند دانست که کدام یک از بی منطقی بود و کدام حقیقت و حقانیتی در بطن خود داشت . برای ترس از بی احترامی که نمیشود جامعه را نادان نگه داشت. یکی از این سایت ها را میشناسم که در ظاهر برای نگهداری از ارزش ها و اشاعه تفکر و راستی و درستی باز شده اما اگر شما ببینید که چکار میکنند تعجب میکنید مردم یکی دو بار که این سایت ها را میبینند دیگر برنمیگردند وجود قراولان برای تفکر مردم اهانت به همه چیزشان است . من شعری از خانم سیمین بهبهانی را در آن انجمن پست کردم آنرا بازتاب ندادند و ده ها مورد دیگر باز بودند و فقط این یکی نبود - این است آزادی بیان ؟ و اینست ایدئولوژی نابی که از آن سخن میگویند ؟ ایدئولوژی ناب اگر واقعا ناب نبود یا بود ولی دست ناباب ها افتاده بود نباید بر مردم ما معلوم شود تا آزموده باشند و در دام نیفتند و گرگان در پوست میش را بشناسند ؟

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست