منو
 کاربر Online
1052 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 25 دی 1385 [18:23 ]
  کوتاه ومفید درباره پرمنگنات پتاسیم
 

خواص

به‌صورت کریستالهای زرشکی با درخشش آبی یافت می‌شود. وزن مخصوص آن ، در حدود 2,79 گرم بر سانتی‌متر مکعب بوده ، در آب حل شده ، رنگ آن را به‌شدت ارغوانی می‌نماید.

موارد استفاده

در صنایع تصفیه نیکل ، صنایع نظامی و تولید مواد منفجره ، با صنایع شیمیایی و دارویی کاربرد دارد.

خطرات آتش سوزی و انفجار

اکسید کننده ای بسیار قوی بوده و در تماس با اسید سولفوریک غلیظ و با آب اکسیژنه واکنشی انفجاری دارد. ضمن اینکه با مواد اکسید شونده به‌شدت واکنش می‌دهد، می‌تواند قابلیت اشتعال مواد دیگر را افزایش دهد. این ماده ضمن تجزیه در کمتر از 240 درجه سانتی‌گراد ، اکسیژن آزاد می‌کند که این خود می‌تواند قابل اشتعال و انفجار باشد.
ترکیب پرمنگنات پتاسیم خشک و اسیدسولفوریک غلیظ ، باعث تولید حرارت و اکسیژن و بطبع آن مشتعل شدن مواد پیرامون این فرایند می‌گردد. همچنین بعضی از مواد‌ آلی مانند گلیسیرین در تماس با پرمنگنات خشک پس از چند ثانیه به‌آسانی و خودبخود مشتعل می‌گردند.

خطرات بهداشتی

عوارض بهداشتی و ضایعات تحریکی خاص گزارش نشده است.

طریقه اطفای حریق

از‌ آب به‌صورت اسپری و در حجم زیاد جهت اطفاء حریق ناشی از این ماده می‌توان استفاده کرد. حریقهای کوچک ناشی از آن را می‌توان توسط پودر خشک و یا CO2 خاموش نمود. به هنگام عملیات ، باید از لوازم حفاظتی همچون ماسک ضدگاز و لباس ایمنی استفاده نمود.

طریقه نگهداری و حمل

در بطری‌های شیشه‌ای و یا مخازن فلزی که داخل آن با ورقه ای مضاعف پوشیده شده است، نگهداری و حمل می‌گردد. مخازن و ظروف باید دور از آسیبهای فیزیکی ، اسیدها ، آب اکسیژنه ، مواد آلی و اکسید شونده و دیگر مواد قابل اشتعال انبار گردد.


منبع:شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی

  امتیاز: 0.00