منو
 صفحه های تصادفی
مامیران
ردیوم
نیروی کشسانی
رود کوثر برای رسول الله و علی و دوستان علی علیه السلام است
سنبله «صورت فلکی»
امام خمینی - رعایت حقوق دیگران
ناسخ و منسوخ در قرآن
خودشناسی
صورتی در خورشید
تشکیل دوره سوم جدول تناوبی
 کاربر Online
615 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 23 دی 1385 [06:45 ]
  نخستین ستاره دارای چهار قطب مغناطیسی
 

درحالی که ستارگان و سیارات معمولا دارای یک قطب شمال و یک قطب جنوب مغناطیسی هستند، ستاره‌شناسان به تازگی موفق به شناسایی ستاره نوترونی شده‌اند که احتمالا چهار قطب مغناطیسی مجزا دارد. به گزارش سایت اینترنتی بی‌بی‌سی‌نیوز، ستاره‌های نوترونی بقایای ستاره‌های عظیمی هستند که در انفجارهای موسوم به سوپرنوا به پایان عمر خود رسیده‌اند. برخی از ستاره‌های نوترونی در قطبهای مغناطیسی خود، پالسهای رادیویی قدرتمندی منتشر می‌کنند و به همین دلیل بدانها پالسار گفته می‌شود.

هم‌اکنون محققان رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو موفق به شناسایی ستاره نوترونی شده‌اند که پالسهای رادیویی منتشر شده از آن نشان می‌دهد میدان مغناطیسی این ستاره احتمالا متاثر از چهار قطب مغناطیسی است که اگر این مطلب ثابت شود، این ستاره نخستین جسم آسمانی شناسایی شده در جهان با چهار قطب مجزا است. به طور معمول با توجه به چرخش وضعی ستاره‌های نوترونی، بسته بدینکه در هر لحظه یک یا دو قطب آنها به سوی زمین قرار گرفته باشند، ستاره‌شناسان می‌توانند یک و یا هر دو پالس منتشر شده از ستاره را مشاهده کنند.

معمولا پالسهای مربوط به قطب شمال و جنوب هر ستاره نوترونی ویژگی‌های یکسانی دارند اما ستاره‌شناسان رصدخانه آرسیبو به تازگی ستاره نوترونی را در سحابی خرچنگ (‪ (Crab Nubula‬شناسایی کرده‌اند که دو پالس منتشر شده از آن که به زمین می‌رسند، با یکدیگر متفاوتند. این بدان معناست که این دو پالس به قطبهای شمال و جنوب ستاره تعلق ندارند و از آنجا که قطبهای مغناطیسی همواره در ستاره‌ها به شکل زوج هستند، بنابراین دریافت دو پالس متفاوت از یک ستاره نشان می‌دهد دو قطب دیگر نیز در طرف دیگر ستاره که رو به زمین نیست، وجود دارد و درنتیجه ستاره در مجموع دارای چهار قطب مغناطیسی مجزا است و از میدان مغناطیسی پیچیده‌ای برخوردار است.

  امتیاز: 0.00