منو
 کاربر Online
807 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 22 دی 1385 [12:26 ]
  از گیاه آنغوزه بیش از ‪ ۶۰۰‬نوع دارو بدست می‌آید.
 

از گیاه آنغوزه بیش از ‪ ۶۰۰‬نوع دارو بدست می‌آید.

معاون اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی فارس گفت: گیاه آنغوزه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و از شیرابه‌آن بیش از ‪ ۶۰۰‬نوع دارو و ‪۶۰‬ نوع علف کش به دست می‌آید.
مهندس غلامعلی اوجی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به علت نبود صنعت تبدیل در ایران، این گیاه دارویی به صورت خام به آلمان ارسال و به صورت دارو به ایران بازگردانده می‌شود.

وی اظهار داشت: با کاشت گیاه آنغوزه می‌توان درآمدی معادل یک دوم درآمد حاصل از نفت را بدست‌آورد و هر کیلوگرم از این گیاه در بازار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به قیمت ‪ ۱۲‬دلار به فروش می‌رسد. وی افزود: آنغوزه گیاهی خودرو از خانواده `چتریان` است که در طول عمرش یکبار گل می‌دهد و بعد از بین می‌رود.

مهندس اوجی گفت: گیاهان دارویی در زمینه بهره برداری به سه دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول گیاهانی هستند که بهره‌برداری از آنها به علت ازبین رفتن اصل گیاه، ممنوع است، دسته دوم گیاهانی هستند که بهره‌برداری از آنها مجاز است و دسته سوم گیاهانی است که بهره‌برداری از آنها مجاز و مشروط به شرایط و ضوابطی می‌باشد که آنغوزه از این دسته است.

وی اظهارداشت: برای جلوگیری از انقراض این گیاه و تشویق مردم به کشت آن اداره‌کل منابع طبیعی فارس اقدام به خرید بذر آن از بهره برداران به قیمت مناسب می‌کند و آن را به صورت رایگان در اختیار کسانی که مایل به کشت آن هستند، قرار می‌دهد.

معاون اداره کل منابع‌طبیعی فارس افزود: در راستای برنامه مشترکی که این اداره‌کل در رابطه با حفظ عرصه‌های منابع طبیعی با بسیج سازندگی استان فارس دارد، سطحی از عرصه‌های مناسب پادگانها به‌کشت گیاهان‌دارویی از جمله آنغوزه اختصاص خواهد یافت. مهندس اوجی گفت: گیاه دارویی آنغوزه پس از هفت سال گل می‌دهد که از هر هکتار آن، بین ‪ ۷۰‬تا ‪ ۱۰۰‬کیلو صمغ به دست می‌آید.

  امتیاز: 0.00