منو
 صفحه های تصادفی
حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام
اهداف جنگ
کتابهای فیزیک
سخن امام حسن عسگری علیه السلام درباره رنگ پوستش
آتشگاه «اصفهان»
علی علیه السلام در قرآن
عناصر گروه IVA (قسمت اول)
مراعات حال دیگران
درون بر
کتابهای زیست شیمی
 کاربر Online
855 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 15 دی 1385 [20:49 ]
  بحث زیست شناسی: سلولهای بنیادی و تمایز یاخته ای
 

با سلام

در عرض یکی دو هفته می خواهیم در مورد سلولهای بنیادی ، تمایز یاخته ای و عوامل موثر بر آن صحبت کنیم، هر کی نظری داره بگه.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 16 دی 1385 [08:03 ]
  >چه زیباست!
 

سلام
چه زیباست خدا
چه زیبا خلق میکند؟
مخلوقاتش هم چه زیبا کارها میکنند، البه به اراده خدا!

و اما بحث ....

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 18 دی 1385 [13:49 ]
  جالبه
 

هیچ دو نفری هم عقیده نیستن و با هم فرق دارن

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 18 دی 1385 [19:39 ]
  >بحث زیست شناسی: تمایز یاخته ای
 

تمایز یاخته ای

مجموعه تغییرات و تحولات ساختاری ، شیمیایی و عملی را که موجب می شوند از توده ای از یاخته های همسان ، یاخته های تخصص یافته بوجود آیند و یا موجب میشوند که یاخته ای در طول زمان نسبت به گذشته خود متفاوت شود را تمایز یاخته ای گویند.

علل و چگونگی تمایز یاخته ها از دیرگاه مورد توجه زیست شناسان بوده است و از حدود 60 سال قبل پژوهشگران زیادی از جمله نیچ ، گوتره ، کامو و بال و دیگران با استفاده از روشهای کشت در شیشه تلاش گسترده ای را برای پی بردن به علل و چگونگی تمایز یاخته ها آغاز کردند.

در دو دهه اخیر نیز استفاده از روشهای نوین زیست شناسی مولکولی ، جداسازی پروتئینها و ماده ژنتیکی همسان و تمایز یافته و مقایسه آنها ، دست ورزی ژنتیکی و انتقال ژنها و پیگیری چگونگی تجلی و تنظیم بروز ژنها آگاهیهای زیادی را در مورد چگونگی تمایز یاخته ای بدست داده است اما به دلیل تنوع ژنتیکی جانداران ، برهم کنشهای مواد متنوع درون یاخته ای و تاثیر این برهم کنشها بر بروز ژنها و دخالت عوامل محیطی و تنوع این عوامل هنوز موارد زیادی در زمینه تمایز یاخته ای ناشناخته مانده اند.

تمایز یاخته ای دو پایگاه اصلی دارد: یکی پایگاه ژنتیکی و دیگر پایگاه محیطی.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 08 بهمن 1385 [05:44 ]
  نقش مولکول چسبناک در رشد سلولهای عصبی
 

نقش مولکول چسبناک در رشد سلولهای عصبی

زمانی که سلول های عصبی رشد می کنند باید در جهت های مشخصی با یکدیگر تماس برقرار کنند و بر اساس تحقیقات جدید نوعی مولکول که خاصیت چسبندگی دارد در برقراری این ارتباط نقش مهمی دارد.

پایگاه اینترنتی انستیتو مطالعات زیست شناسی سالک : در دوران نوزادی , بسیاری از سلول های عصبی باید ارتباط مناسب با سلولهای مجاور خود برقرار کنند تا امکان انجام فعالیتهای حسی یا حرکتی فراهم آید.

بر اساس تحقیقات جدید , یک پروتئین اتصال دهنده به نام ام دی جی ای یک در برقراری ارتباط بین سلولهای عصبی نقش مهمی دارد و در صورتی که این پروتئین عملکرد مناسب نداشته باشد ارتباط مناسب برقرار نمی شود که نتیجه آن بروز اختلا‌لا‌ت متعدد عصبی است.
به گفته محققان , یافته جدید در تشخیص علت بروز بیماریهای عصبی به ویژه در دوران کودکی نقش زیادی دارد .

  امتیاز: 0.00