منو
 کاربر Online
1032 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 12 دی 1385 [07:51 ]
  انتقال یافته از عمومی >> مواد متشکله توپ تخم مرغی ار چیست (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

وحید هدایتی
vr_hedayati@myway.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 13 دی 1385 [08:35 ]
  انتقال یافته از عمومی >> پاسخ توپ تخم مرغی
 

من چون در ایران نیستم اینروز ها نمیدانم که به کدام توپ توپ تخم مرغی اطلاق میشود ظاهرا این طور به نظر میرسد که از توپ های رنگی شفاف توپر سخن میگویید . اگر این توپ ها هستند که با زمین زدن آن چندین متر بالا میروند. در زبان انگلیسی این توپ ها Bouncy Ball که معنایش توپ جهنده است نام دارند . جنس بعضی از این توپها از یورتان است در ابتدا از لاستیک طبیعی بود . از پلاستیک ها با کنترل سختی متفاوت و یا از پلیمر ها ساخته میشوند شما میتوانید با یکی دو بسته کش حلقوی لاستیکی که روی یک توپ پینک پونک میپیچید یکی بسازید کش ها را باید مرتب روی هم قرار دهید تا بزرگ شده و به اندازه دلخواه بشوند . نوع یورتان(urethane) که گفتم همان ماده ای است که در چرخ های اسکیت نوجوانان که شفاف هستند میبینید اگر آنرا خیلی سخت کنید به سختی توپ بولینگ میشود و توپ بولینگ هم یورتان سخت است - اگر سخت هم باشد باز تا ارتفاع نسبتا زیادی بالا میرود اما موقع برگشت مواظب باشید که به دیگران اصابت نکند . یک نوع آنرا هم مردم خودشان میسازند که رسپی زیر مواد اولیه و مقدارش را نشان میدهد. به انگلیسی است.

Bouncing Polymer Ball Materials

Here`s a list of materials you need to gather to make bouncing polymer balls:

borax (found in the laundry section of the store)
cornstarch (found in the baking section of the store)
white glue (e.g., Elmer`s glue - look for it in the school supplies section)
warm water
measuring spoons
spoon or craft stick to stir the mixture
2 small plastic cups or other containers for mixing
marking pen
watch with a second hand
metric ruler
zip-lock plastic baggie

اگر دارید برای تولید آن تحقیق میکنید این سایت انگلیسی را به دقت بخوانید و اگر اشکال دارید بپرسید.

طرز تهیه توپ تخم مرغی

توپ های یورتین یا یوروتان

اطلاعات اضافی
با کمی سلیکون خیلی نرم شده که با لاستیک شفاف مخلوط کنید موج رنگ های براق مانند صدف حاصل میشود و امروزه رنگهای صدفی در شامپو ها و وسایل بهداشتی رنگ های اتومبیل و بسیاری از فراورده های دیگر دیده میشوند . شما میتوانید بستنی های یخ زده و مواد خوراکی را با استفاده از سلیکون صدفی کنید اما راه دارد و هر سلیکونی را نمیشود استفاده خوراکی کرد . سابق شامپویی به نام گلمو تولید میشد که زرد صدفی بود و نور را در جهات مختلف منعکس میکرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 13 دی 1385 [08:35 ]
  انتقال یافته از عمومی >> باز در مورد توپ پليمري
 

این نوشته باید به قسمت شیمی انتقال داده شود.

آقای وحید هدایتی

پیوندی را که در بالا آوردم طرز ساختن توپ پلیمری خانگی را به شما میامورد مواد اولیه آن بوراکس یا برومات آبدار سدیم و یا برومات دکا هیدرات سدیم به فرمول Na2B4O7 • 10H2O است که در امریکا در سوپر مارکت ها در قسمت شوینده ها قابل خریدن است و یک شوینده معمولی است. بغیر از آن به نشاسته ذرت و چسب المرز(elmers glue ) که آنهم در قسمت لوازم التحیر فروشی در امریکا یافت میشو د نیاز هست - مقاله توضیح میدهد که به چه نسبتی آنها را مخلوط کرده و پس از کمی سفت شدن آنرا در کیسه پلاستیکی قرار دهید و به شکل توپ در آورید بوراکس عامل تشکیل دهنده ماده لزج است

برومات سدیم 4000 سال پیش کشف شده و نام بوراکس معمولی ترین نام آنست. معادنش در ایران هم حتما هست باید گشت و آنرا پیدا کرد .

طزر تهیه توپ پلیمری با بوراکس

بوراکس

چسب المرز

این همان چسب سفید نجاری است سریشم نیست اشتباه نکنید سریش هم نیست
اطلاعات اضافی:
قبلا من در مقاله دیگری چسب المرز را که استات اتیل است معرفی کرده ام و در انجا ذکر کردم که با مخلوط کردن کمی شیر تازه با سرکه و جدا کردن آب خارج شده میتوانید یک نوع چسب المرز که یک پلیمر است و دارای کاسئین شیر است بسازید البته این دو کاملا یکی نیستند ولی اگر آنرا صاف کنید نوع خانگی چسبی شبیه المرز گلو است.

در تهیه قفسه و لوازم چوبی خانه ها و یا دفاتر کار تخته نوپان را با این چسب میپوشانند و ورقه های نازک چوب مرغوب که ونیل نام دارد را روی آن میگذارند و آنرا در زیر پرس با حرارت میخشکانند تا فر اورده ای با نمای چوب نفیس با بهای کمتر را تولید کنند .

ملاحظه میکنید که این مواد را میتوان به راحتی تولید و روانه بازار ساخت .
.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدی سالم 3 ستاره ها ارسال ها: 552   در :  چهارشنبه 13 دی 1385 [08:40 ]
  می تواند مقاله شود
 

سلام
با تشکر از جواب بسیار خوب و زیبای شما

امیدوارم مدیر انجمن شیمی آنرا طی مقاله ای به دانشنامه منتقل کنند
خوب است که شما نویسنده ناشناس، نیز اسم خود را بنویسید
به امید آنکه بتوانید عضو و شهروند این شبکه شوید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 13 دی 1385 [14:57 ]
  چسب سفید چوب
 

با تشکر از توجهی که به این مطالب دارید این مطالب را از آنجاییکه خیلی ها دنبال فراورده های چسب میگردند تا آنرا تولید کنند لازم دیدم اضافه کنم چسب چوب صنعتی که چسب صحافی کتاب و چسب کاغذ و امثال آنست و میتواند در ساختن مقوا با میان کنگره ای که میدانید قهوه ای رنگ و مقاوم است و برای بسته بندی انواع و اقسام اشیا بکار میرود استفاده دارد . این چسب همان امولسیون استات پلی ونیل است که پلیمری مصنوعی و لاستیکی شکل است برای اختصار آنرا PVA میگویند فرمول آن را نمیشود به راحتی در اینجا نوشت اینستکه شما را برای شناختن این چسب به پیوند ویکی پیدیا رجوع میدهم تا کسانی که در پی تحقیق و یا تولید آن هستند بتوانند اطلاعاتی در موردش داشته باشند .

مصرف این چسب در صنعت بسیار است - بد نیست برای ماده لاستیکی و خواص آن آنرا امتحان کنید.

چسب چوب و کاغذ که شبیه به همان المرز گلو است

اگر در درک نوشته به انگلیسی اشکالی دارید پرسش کنید و اگر خواستید میتوانم برایتان ترجمه اش را در اینجا بیاورم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 17 دی 1385 [16:00 ]
  توپ تخم مرغی مقاله شد.
 

با سلام و عرض تشکر خدمت تمام عزایزانی که در این قسمت تلاش کرده و اطلاعات جامعی را در اختیار کاربران قرار دادند.
پیرو پیشنهاد آقای سالم ، مطالب این قسمت در مقاله ای تحت عنوان :
در دانشنامه قرار گرفت.


تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 19 دی 1385 [09:26 ]
  توپ تخم مرغی برای ریاضی دان ها
 

از دوستانی که این نوشته ها را زحمت کشیده و مقاله کردند تشکر میکنم صفحه جالب و جذابی برای دانش آموزان و دانشجویان شده است -کارهای خوب خود را ادامه دهید اگر همه نقش خود را در جامعه بازی کنیم بیشک ایران روی ترقی و آبادانی را خواهد دید و با گذشت هر نسل ایران به مدد پروردگار و علاقه ایرانیان تبدیل به کشوری مترقی خواهد شد.

کسانی که میخواهند توپ تخم مرغی را از لحاظ ریاضی و فیزیک مورد موشکافی قرار دهند سایت زیر را مطالعه کنند:

توپ تخم مرغی را با چشم فیزیک و ریاضییات ببینیم

برای علاقمندان الکترونیک هم توپ تخم مرغی با تولید صدا و خاموش و روشن شدن دایود های نوری در داخل توپ وجود دارد مدار دارای سویچ فنری در داخل توپ است و یک آی سی کوچک تولید نوسان پله ای که staircase generator در زبان انگلیسی به آن اطلاق میشود کار میکند و باطری دکمه ای داخل آن دوام نسبتا طولانی دارد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 19 دی 1385 [09:26 ]
  نوسان پلکانی برای توپ تخم مرغی
 

برای مدار های تولید نوسان های پلکانی که از آن برای صدای قر قر (به کسر هر دو قاف نه به ضم آن) و همراه آن تولید نور توسط دایود نوری و منطبق با این صدا به قسمت خلاقیت و فن آوری مراجعه کنید -این قسمت کاملا به الکترونیک مربوط میشود اجازه دهید جور آنرا آقای حمزه بکشند و با تشکر از زحمات ایشان و کار های خوبشان در سایت از ایشان بخواهیم یک قسمت را هم برای نوسان های پلکانی قرار دهند .

  امتیاز: 0.00