منو
 کاربر Online
1595 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 11 دی 1385 [06:56 ]
  قفس فارادی
 

سلام خسته نباشید مقاله و اطلاتی در مورد قفس فارادی میخام.ممنونم

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 11 دی 1385 [11:59 ]
  پاسخ: قفس فارادی
 

در آزمایشگاهای الکترونیک برای مطالعه و تکمیل کردن مدار های رادیویی و یا غیر رادیویی ساخته شده بدون دخالت و مزاحمت سایر میدان های مغناطیسی سرگردان دیگر از قبیل امواج تلفن همراه- آنتن های تلویزیون و رادیو و دهها میدان مغناطیسی دیگر که مبدآ پیدایش آن یکی و یا چند تا از دستگاه های الکترونیکی میتواند باشد از قفس فارادی استفاده میکنند این قفس از یک توری فلزی تشکیل شده که دارای عایق است و با سیم های مناسبی آنرا به زمین اتصال میدهند . این قفس باید در مقابل برق آسمان که ممکن است به آن اصابت کند مقاوم باشد. اگر داخل این قفس بنشینید و آزمایش های خود را انجام دهید امواج مغناطیسی سرگردان در بیرون قفس میمانند و مزاحم کار شما در داخل قفس نیستند. همینطور میدان مغناطیسی را که شما با مدار تحت آزمایش خود خواسته و یا نخواسته در داخل قفس ایجاد کرده اید به بیرون نمیرود و در داخل فضای قفس پخش میشود شما با دستگاههای دیگر داخل قفس میتوانید میدان مغناطیسی دستگاه تحت آزمایش خود را مورد مطالعه قرار دهید و فرکانس های آنرا روی اسپکترم آنالایزر و وسایل دیگر برای اینکار ببینید . این مطالب خلاصه ای از قفس فاراده بود ند . طراحی یک چنین محفظه هایی امروز فنی تر شده و سازندگان وسایل الکترونیکی باید چنین مکان هایی برای آزمایش داشته باشند . طراحی این فضا ها خود مبحث دیگری هستند .


اسپکترم آنالایزر که در بالا ذکر شد نام دستگاهی است که در مجاورت میدان مغناطیسی به طور مداوم فرکانس نوسان را نشان میدهد و مانند اسیلوسکوپ دارای لامپ تصویر کاتدی است . امروزه ممکن است انواع جدید آن به جای لامپ تصویر صفحه ال سی دی داشته باشند .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 12 دی 1385 [05:25 ]
  نوسان کننده های محفظه ای
 

نوسان کننده هایی میسازند که نوسان داخل یک محفظهء سیلندری یا شبیه به آن اتفاق میافتد .اندازهء فیزیکیاین محفظه های قوطی شکل پارامتر مهم و مشخص کنندهء میزان شدت نوسان یا فرکانس است . وقتی پرسش قفس فارادی مطرح شد لازم دیدم شاید بد نباشد در باره نوسان کننده های محفظه ای یا قوطی شکل اطلاعات کمی داشته باشیم . از این نوسان کننده ها در واقع استفاده میشود و جنبه آزمایشگاهی ندارد . شما باید قوطی را طوری طراحی کنید که فرکانس مورد نظرتان را تولید کند و بی شباهت به فیزیک لوله های بسته صوتی نیست . منتها در اینجا با طول موج هایی در سطح میلیمتر سر و کار داریم . در پیوند زیر تصویر یکی از این نوسان کننده ها را میبینید . سیمهای نازکتر ورودی محفظه و سیم ضخیم تر خروجی فرکانس است این نوسان کننده برابر 1.4 گیگا هرتز است که میدانید در اسپکترم امواج در زمرهء امواج میکروویو است .پیچ کوچک روی محفظه مقابل سیم خروجی و در طرف دیگر استوانه که میبینید برای تنظیم دقیق فرکانس نوسان کننده است.
این قسمت هم به فیزیک و هم به الکترونیک ارتباط دارد و برای تحقیق در دانشگاه ها برای دانشجویان موضوع خوبی است چه تحقیق آزمایشی باشد و چه نوشتن مقاله و کاوش در باره کار و فیزیک آن . دانش آموزان دبیرستان هم بد نیست در باره اش بدانند.

cavity oscillators

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 12 دی 1385 [05:25 ]
  بیشتر در مورد قفس فارادی
 

عکسهای جالب زیر را در مورد قفس فارادی ببینید . شما این آزمایش ها را لازم نیست انجام بدهید مگر اینکه تجربه کافی در باره اش داشته باشید. با قفس قناری و امثال آنهم لطفا امتحان نکنید razz قناری پرندهء ظریفی است و تحمل این کار ها را ندارد.

زمین یا زمینگیر!
اگر این قفس ها زمین نشده باشند جرقه ای که میبینید میتواند فرد داخل آنرا زمینگیر کند !!razz .

قفس فارادی

بیشتر اطاق فارادی را به این صورت میبینیم

قفس فارادی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  سه شنبه 12 دی 1385 [08:10 ]
  >شرح قفس فارادی
 

با سلام

پیوند زیر شرح به زبان ساده قفس فارادی است:


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 14 دی 1385 [14:12 ]
  چیز خلاصه همیشه خوب نیست
 

اینطور نیست که همه اش یک خلاصه ای از هر چیز داشته باشیم و جویندگان را همیشه به همان چند خط رجوع بدهیم -اغلب اتفاق میافتد که این اطلاعات عطش دانش پژوهندگان را برای یادگیری فرو نمینشاند و دانش پژوهان علاقه دارند که بتوانند مطالب را از دیدگاه های مختلف مطالعه و بررسی کنند . اینست که همه مطالب را میخوانند و درک بهتری پیدا میکنند . چیز خلاصه همیشه مد نظر هر خواننده ای نیست و کسانی که میخواهند دانش خود را در این زمینه ها گسترش دهند به مطالب بیشتری نیازمندند. دانش آموز و یا دانشجو باید مطالب گوناگونی را در اختیار داشته باشد که بتواند در نوشته های تحقیقی و یا مقاله نویسی از آنها استفاده کند . در این نوشته ها ایجاد انگیزه - جالب کردن مفاهیم فیزیک و علاقمند کردن دانش آموزان و دانشجویان مد نظر است - نوشته های دانشنامه را هم همه میبینند اما آن مطالب برای تحقیق دانش آموز کافی نیست گو اینکه آن شیوه برای شروع آموزش باید رعایت شود و و باید اذعان کرد که شیوه بسیار خوبی هم هست اما انجمن برای گفتگو در باره آموخته های آن مطالب و تحقیق بیشتر باید باشد . نباید از انجمن انتظار داشت که با همان سبک مطلب بنویسد.

  امتیاز: 0.00