منو
 کاربر Online
1251 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 08 دی 1385 [19:49 ]
  تولید تصفیه کننده زیستی پساب کارخانجات صنعتی
 

باکتری E. coli به طور گسترده در تحقیقات مهندسی ژنتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد

بهناز صفار ضمن اعلام این مطلب افزود:‌ با توجه به اینکه فلزات سنگینی همچون نیکل، مس، روی، کادمیوم و منگنز از جمله مواد تشکیل دهنده فاضلاب‌های کارخانجات صنعتی و آلوده کننده‌های محیط زیست محسوب می‌شوند، در تمام کشورهای پیشرفته برای حذف یا تصفیه این فاضلاب‌ها از روش‌های شیمیایی و فیزیکی استفاده می‌شود.

خانم صفار به تصفیه‌کننده زیستی تولید شده اشاره کرد و گفت : به کمک مهندسی ژنتیک در پروتئین‌های باکتریی E. coli تغییراتی ایجاد کردیم تا زمانی که در معرض فلزات سنگین قرار می‌گیرند، این فلزات را از محیط پساب جذب کرده و از ورود این آلوده کننده‌ها به محیط زیست جلوگیری به عمل آورند.

وی افزود: البته این روش زمانی کاربردی است که این فلزات سنگین با غلظت‌های کم در فاضلاب‌های صنعتی مشاهده شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: این تصفیه کننده‌های زیستی در کشورهای پیشرفته کاربردی شده به طوریکه فاضلاب‌های صنعتی قبل از رها شدن در محیط زیست از فیلترهای زیستی عبور می‌کنند.

لازم به ذکر است ورود فلزات سنگین به آب رودخانه‌ها و مزارع کشاورزی موجب آلوده شدن آبزیان و گیاهان شده و در زنجیره غذایی از جمله عوامل ایجاد سرطان در انسان می‌باشند.

  امتیاز: 0.00