منو
 کاربر Online
500 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 03 دی 1385 [19:51 ]
  سندرم داون یکی از شایعترین بیماری‌های ژنتیکی
 

سندرم داون یکی از شایعترین بیماری‌های ژنتیکی

دبیر علمی اولین دوره آموزش غربالگری دوران بارداری گفت: ناهنجاری‌های کروموزومی از جمله بیماری‌های ژنتیکی هستند که `سندرم داون` در راس آنها به عنوان شایعترین بیماری ژنتیکی محسوب می‌شود.

دکتر `سعیدرضا غفاری` در حاشیه برپایی سمینار یک روزه اولین دوره آموزش غربالگری دوران بارداری افزود: به طور کلی حدود ‪ ۲۵درصد از مرگ ومیرهای اطفال ناشی از مشکلات ژنتیکی است. وی گفت: با استفاده از شیوه‌های استاندارد غربالگری می‌توان حدود ‪۹۵ درصد موارد سندرم داون را شناسایی کرد که این غربالگری هم در سه ماهه اول بارداری و هم در سه ماهه دوم بارداری قابل انجام است. دکتر غفاری با بیان اینکه با رویکرد مناسب می‌توان از موارد سندرم داون پیشگیری کرد، افزود: در دنیا از هر۷۰۰ ‪ تولد یک مورد مبتلا به سندرم داون است ، در ایران آمار دقیقی وجود ندارد ولی بطور تقریبی از هر ‪تولد یکی به سندرم داون مبتلا است.۵۰۰

وی با بیان اینکه افزایش سن مادر با میزان سندرم داون در ارتباط است ولی تمام موارد این اختلال ناشی از افزایش سن نیست افزود: در یک سوم موارد سندرم داون سن مادر بالا بوده ولی در دو سوم آنها مادر جوان بوده است. وی افزود: در واقع دو سوم جنین‌های سندرم داون از مادران زیر۳۵ ‪ سال متولد می‌شوند و برای کاهش میزان ابتلا به سندرم داون بایستی همه مادران باردار را تحت مراقبت قرار دهیم و نه فقط مادرانی که سن آنها بالاست. دکتر غفاری یادآور شد: در غربالگری سه ماهه اول بارداری می‌توان با دقت۹۵ ‪ درصد میزان ناهنجاری‌های کروموزومی که در راس آنها سندرم داون قرار دارد را تشخیص داد. این تشخیص بدون نیاز به تکنیک‌های تهاجمی و یا استفاده از تکنیک‌های پرهزینه و پرخطر در تمام مادران باردار قابل انجام است.

وی با بیان اینکه برای کاهش معلولیت‌ها و مشکلات مادرزادی بایستی بیماری‌های ژنتیکی را مورد هدف قرار دادافزود: شایعترین این بیماریها ناهنجاریهای کروموزومی و سردسته آنها سندرم داون یا منگولیسم است. دکتر غفاری یادآور شد: در کنار کشورهای پیشرفته دنیا و کشورهای مطرح کننده ایده غربالگری، کشور ایران هم گواهی‌های لازم در غربالگری سه ماهه اول در سطح آزمایشگاهی را دارد. در سمینار آموزش غربالگری سه ماهه اول بارداری که توسط موسسه جنین ایران و با نظارت موسسه بین اللمللی پزشکی جنین آلمان برگزار شده تکنیک‌ها و آموزش‌های لازم به منظور پیشگیری از ناهنجاری‌های کروموزومی در کل کشور آموزش داده می‌شود.

دکتر غفاری تصریح کرد:با برگزاری این دوره آموزشی که برای اولین بار در کشور برگزار شده، ایران در منطقه به عنوان اولین کشوری است که دوره آموزش غربالگری دوارن بارداری را برگزار می‌کند. سمینار آموزشی اولین دوره آموزش غربالگری هفته‌های ۱۱ تا ۱۴دوران بارداری به منظور تشخیص و پیشگیری از بیماری‌های با منشا کروموزومی روز دوشنبه در بیمارستام امام خمینی برگزار شد.

منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00