منو
 کاربر Online
1376 کاربر online
 : روان شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 02 دی 1385 [07:12 ]
  خوشبین‌ها بسیار بیشتر از بدبین‌ها عمر می‌کنند
 

نتایج یک مطالعه درازمدت نشان می‌دهد افراد خوشبین نسبت به کسانی که بدبین هستند عمر طولانی‌تری دارند. به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، بررسی ‪ ۷‬هزار بزرگسال به مدت ‪ ۴۰‬سال نشان می‌دهد کسانی که در جوانی خوش بین بوده‌اند کمتر از همسالان بدبین خود با خطر مرگ طی ‪ ۴۰‬سال بعد روبرو هستند.

بطور متوسط احتمال مرگ و میر در بدبین‌ترین افراد ‪ ۴۲‬درصد بیشتر از خوشبین‌ترین افراد است. این یافته‌ها موید تحقیقات قبلی در مورد ارتباط سلامت و عوامل شخصیتی است. یک تحقیق خوش بینی را با عمر طولانی مرتبط شناخته و تحقیق دیگری بر روی سالمندان نشان داده است که احتمال مرگ کسانی که به آینده دید مثبت دارند کمتر از افرادی است که دید منفی به آینده دارند.

این محققان به سرپرستی دکتر به‌ورلی برامت از مرکز پزشکی دانشگاه دوک در دورهام واقع در کارولینای شمالی می‌گویند شماری از عوامل می‌تواند این ارتباط را توضیح دهد. بطور مثال خوش بین‌ها کمتر از بدبین‌ها به افسردگی دچار می‌شوند که این امر بر سلامت آنها تاثیر می‌گذارد. همچنین این افراد عادات سالمتری دارند و به رژیم غذایی و ورزش اهمیت بیشتری می‌دهند.

این یافته‌ها حاصل بررسی ‪ ۶‬هزار و ‪ ۹۵۸‬زن و مرد به مدت ‪ ۴۰‬سال است که در اواسط دهه ‪ ۱۹۶۰‬وارد دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل شدند. در آن زمان از این افراد یک آزمون استاندارد شخصیت انجام گرفته شد و از نظر بدبینی یا خوش بینی ارزیابی شدند.

بطورکلی خوشبین‌ها حوادث منفی را موقتی می‌دانند و اجازه نمی‌دهند این رویدادها بر نگرش کلی آنها به خویشتن و جهان تاثیر بگذارد. اما بدبین ها برعکس این حوادث را در درون خود می‌ریزند و غالبا خود را مقصر می‌دانند و وضعیت‌های منفی را همیشگی می‌پندارند. در این مطالعه هزار و ‪ ۶۳۰‬بدبین و و ‪ ۹۲۳‬خوشبین بودند. بیشتر افراد بین دو قطب خوش بینی یا بدبینی محض قرار داشتند.

اگر بدبینی یک عامل خطر در بروز مرگ زودرس باشد، این سوال مطرح می‌شود که آیا بدبینی قابل اصلاح است؟ تغییر ساختار اولیه شخصیت افراد دشوار است با این حال جنبه‌های شخصیتی بسیاری وجود دارد که چنانچه انگیزه آن وجود داشته باشد تاحدودی قابل اصلاح است. بطور مثال کسانی که عصبانی مزاج هستند و این ویژگی شخصیتی را که با بیماری قلبی و زودرس مرتبط است دارند، می‌توانند با کمک درمانهایی در زمینه مهار خشم، خود را اصلاح کنند. در آن سوی دیگر این طیف افراد می‌کوشند خوشبینی را وارد زندگی خود کنند. بطور مثال مدیتیشن عواطف مثبت را تقویت می‌کند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  چهارشنبه 06 دی 1385 [09:07 ]
  خوشبین‌ها بسیار بیشتر از بدبین‌ها عمر می‌کنند
 

__زندگی دو نیمه است:

نیمه اول در انتظار نیمه دوم،

نیمه دوم در حسرت نیمه اول
__.

اسپنسر جانسون

به نظرتون واقعا ارزش داره لحظات گرانبهای عمرمون رو کلا در انتظار بگذرانیم.
یا با بدبینی و نارضایتی از محیط اطرافمون.
لحظات زندگی اونقدر سریع میگذره که فرصت جبران خیلی چیزها رو دیگه به ما نمی ده.
پس بیایم طوری زندگی کنیم و طوری این لحظات عمرمون رو بگذرونیم که وقتی به پایان این جاده رسیدیم و لحظه پرواز و بازگشت فرا رسید ، در اون لحظه ای که سرمون رو برمیگردونیم تا جاده ای رو که طی کردیم برای آخرین بار ببینیم ...دلمون نلرزه. .. یه نفس راحت بکشیم و بریم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 24 اسفند 1385 [06:00 ]
  آیا فرد خوش بینی هستید؟
 

سلام
مثبت فکر کردن چیزی ورای اعتماد و اعتقاد کورکورانه است و نیروی آن به زندگی افراد، عظمتی خاص می بخشد. می توان گفت افراد خوش بین در مقایسه با اشخاص بدبین، در تمامی ابعاد زندگی پیشرفت بهتری دارند و اغلب به موفقیت های اجتماعی بیشتر و مهمتری دست می یابند. همچنین، افراد خوش بین کمتر به افسردگی و بیماری های جسمی مبتلا میشوند. مارتین ای. پی سیلگمن استاد روانشناسی دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: `بنا به شواهد موجود، خوش بینی حامی دستگاه ایمنی بدن است.`

روانشناسان بر این باورند که خوش بینی و بدبینی عاداتی هستند که ما در زمان کودکی کسب می کنیم و در این میان والدین نقش الگو را ایفا می کنند. زمانی که لوله آب ترکید و خانه جدید شما را آب گرفت، آیا پدرتان شروع به ناله و شکوه کرد که: `آخر چرا یک چنین خانه بی خودی نصیبم شده؟` یا قاطعانه گفت: `در قرار داد، تضمین شده که همه چیز کامل و بی نقص است، بنابراین به سازنده خانه می گویم لوله کشی را انجام دهد و خسارات را جبران کند`؟

به گفته سیلگمن، `خوش بینی شیوه ای عادت گونه است که توسط آن، موانع موجود در زندگی را برای خود تعبیر و تفسیر می کنیم`. در اینجا با چگونگی عملکرد آن آشنا می شویم:

  • شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند، از عوامل و شرایطی همیشگی منشاء می گیرند، `من در امتحان ریاضی قبول نشدم، چون در شمارش و حساب استعداد ندارم` و از طرف دیگر اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می دانند `همسرم دسته گلی برایم آورد، چون روز کاری خوبی داشت`. در حالی که فرد خوش بین، علت شکست را به عوامل موقتی و گذرا نسبت می دهد. `من در امتحان رد شدم چون وقت توجه کافی نداشتم` و موقعیت ها و شرایط مطلوب را حمل بر وجود عواملی دائمی می داند `او برایم گل آورد چون به خانواده اش علاقه دارد`.

  • فرد بدبین اجازه می دهد که یأس و نامیدی به وجود آمده در یکی از امور زندگی به امور دیگر دست بکشد. اگر بدبین باشد نه تنها به خاطر از دست دادن کارش احساس بدی پیدا می کند، بلکه این نگرانی در وی ایجاد میشود که ازدواج وی دچار مشکل شده و فرزندانش از کنترل او خارج شده اند. ولی فرد خوش بین اجازه نمی دهد که یک مانع یا شکست به کل زندگی اش سرایت کند. او با خود می اندیشد: `به هر حال من در حال حاضر بیکار هستم، من و همسرم هنوز با یکدیگر صمیمی و نزدیکیم و به وجود بچه هایم نیز افتخار می کنم.`

  • در هنگام برزو مشکلات، افراد بدبین خود را سرزنش می کنند. چنانچه راننده دیگری به ماشین پارک شده شما بزند خود را ملامت می کنید که ماشین را در محل نامناسبی پارک کرده اید. فرد خوش بن چنین مشکلی را تصادفی می انگارد و از آن به عنوان تجربه ای بهره می برد. `دفعه بعد، ماشین را جایی پارک می کنم که ماشین های کمتری اطرافش باشند.`

سیلگمن به این نکته اشاره دارد: `این فکر که هیچ از یک کارهای من اهمیتی ندارد` در افراد بدبین مانع از تلاش آنها در جهت بهبود اوضاع می شود، بنابراین به محض برخورد با یک مانع تسلیم می شوند.`

آیا می خواهید فرد خوش بین تری باشید؟ خوشبختانه ما قادریم عاداتی را که یاد گرفته ایم، از یاد ببریم. تحقیقات اخیر نشان می دهد که خوش بینی یک مهارت است و هر فردی قادر به فراگیری آن می باشد.

  امتیاز: 0.00