منو
 صفحه های تصادفی
گوینده
جامعه شناسی ارتباطات
سیمای ظاهری امام کاظم علیه السلام
heart block
حافظ
زیارت قبور و شرک از نگاه وهابیت
تصاعد حسابی
جامعه شناسی وبر
آزمایش تهیه نایلون 6
هوش و یادگیری
 کاربر Online
429 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 02 دی 1385 [03:15 ]
  احداث بانک بذرهای تمامی گونه‌های گیاهی کره زمین
 

احداث بانک بذرهای تمامی گونه‌های گیاهی کره زمین

مراسم آغاز به کار عملیات احداث مخازنی برای حفظ بذرهای تمامی گونه‌های گیاهی موجود در کره زمین در نروژ برگزار شده است.
این مخازن شامل تعدادی انبار نگهداری بذر است که در کوهستان‌های سردسیر جزیره دور افتاده اسوالبارد، در مناطق قطبی نروژ، ساخته می شود و بیش از یکصد کشور جهان از اجرای این طرح حمایت به عمل آورده‌اند.

عملیات ساختمانی با حضور نخست وزیران پنج کشور کشور نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ایسلند با حضور در شهرک لانگیربین، مرکز اسوالبارد، برگزار شد که با قطب شمال حدود یکهزار کیلومتر فاصله دارد.

هدف از اجرای این طرح حفظ نمونه هایی از بذر تمامی گیاهان موجود در زمین در برابر وقایع احتمالی منجر به نابودی گونه های گیاهی است.

بروز بیماری‌های همه گیر گیاهی، وقوع جنگ هسته ای، حوادث طبیعی و آثار ناشی از گرمایش زمین از جمله اتفاقاتی است که می تواند به نابودی گیاهان یا انواع خاصی از آنها منجر شود.

نمونه بذرهای این مخازن در بسته های آلومینیومی و در دمای 18 درجه زیر صفر نگهداری می شود و در چنین شرایطی، تا صدها و حتی هزارها سال دیگر همچنان قابلیت رویش خواهد داشت. در چنین صورتی، بشر خواهد توانست با استفاده از بذرهای حفظ شده در این بانک مجددا به کاشت چنین گیاهانی مبادرت ورزد. به خصوص کاشت مجدد و تکثیر بذر گیاهان خوراکی برای ادامه حیات بشر و دام ضرورت خواهد داشت. تریه ریس - یوهانسون، وزیر کشاورزی نروژ، در مراسم آغاز عملیات ساختمانی مخازن نگهداری بذر از این طرح به عنوان نوعی کشتی نوح یاد کرد.

نخست وزیر نروژ نیز در مصاحبه‌ای گفت که این طرح دارای اهمیت جهانی است و تنها طرح از این نوع است که به ابتکار و با حمایت دولت ها ایجاد می شود در حالیکه بسیاری از سایر بانک های نگهداری از نمونه های ژنتیکی گیاهان جنبه تجاری دارند.

نمونه بذرهای این مخازن در بسته های آلومینیومی و در دمای 18 درجه زیر صفر نگهداری می شود و در چنین شرایطی، تا صدها و حتی هزارها سال دیگر همچنان قابلیت رویش خواهد داشت.


در صورت بروز بیماریهای همه گیر گیاهی، وقوع جنگ هسته ای، حوادث طبیعی و آثار ناشی از گرمایش زمین که نابودی تمام یا برخی از گونه های گیاهی را در پی دارد بشر خواهد توانست با استفاده از بذرهای حفظ شده در این مخازن به کاشت مجدد این گیاهان مبادرت ورزد
نخست وزیر نروژ توضیح داد که حتی اگر سیستم سرمازای این مخازن هم از کار بیفتد، سرمای محیط در حدی است که دمای داخی هیچگاه از حد انجماد بالاتر نخواهد رفت.


اداره این طرح بر عهده موسسه تنوع محصولات جهانی است که در سال 2004 تاسیس شد و از سپتامبر سال 2007، آماده دریافت و نگهداری از نمونه بذرهای گیاهی از سرتاسر جهان خواهد بود.

انتظار می رود در نهایت، بذر حدود سه میلیون گونه گیاهی در این مخازن نگهداری شود.

برخی از پژوهشگران گفته اند که وجود چنین مخازنی برای حفظ تنوع گیاهی در بلند مدت ضرورت دارد زیرا نابودی زیستگاه های طبیعی گیاهان تاکنون بسیاری از گونه‌های گیاهی را از میان برده است.

در حال حاضر، حدود 1400 بانک بذر در کشورهای مختلف تاسیس شده که وظیفه نگهداری از بذر گونه های بومی را بر عهده دارند اما با ایجاد مخزن جدید در نروژ، هر کشوری می تواند نمونه بذرهای گونه های گیاهی خود را برای حفاظت به این مرکز بسپارد.

هزینه تاسیس و اداره این مخازن توسط کشورهای مختلف تامین می شود اما در نظر است به کشورهای فقیرتر جهان برای گردآوری و آماده ساختن نمونه بذرها کمک مالی شود.

  امتیاز: 0.00