منو
 کاربر Online
1116 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 27 آذر 1385 [12:19 ]
  آمیل مرکاپتان CH3(CH2)4SH
 

خواص

به صورت مایع بی رنگ یا زرد خیلی روشن بوده و بوی خیلی زننده و غیرقابل تحملی دارد. وزن مخصوص آن 8/0 گرم بر سانتی متر مکعب و نقطه جوش آن بین 80 تا 8/124 درجه سانتی گراد است. آمیل مرکاپتان در آب غیرمحلول است.

موارد استفاده

جهت بودار نمودن گاز شهری و گاز مایع استفاده می گردد. خطرات آتش سوزی و انفجار: مایعی است قابل اشتعال و بخار آن در هوا یک مخلوط قابل انفجار را تشکیل می دهد. نقطه شعله زنی آن 3/18 درجه سانتیگراد است. مایع آن سبکتر از آب بوده و بخار آن از هوا سنگین تر است و می تواند با حرکت در سطح، خود را به یک منبع آتش زا رسانده و سبب ایجاد حریق و یا انفجار شود.

خطرات بهداشتی

با حد آستانه مجاز PPM 20 ، می تواند به پوست و ریه ها آسیب رساند. بر همین اساس به هنگام مواجهه با آن باید از سیستم های محافظ دستگاه تنفس استفاده نمود.

طریقه اطفاء حریق

چون در آب غیرمحلول است،‌استفاده از آب برای اطفاء آن موثر نیست لذا باید از کف،‌ دی اکسیدکربن یا پودر خشک استفاده نمود.

طریقه نگهداری و حمل و نقل

در ظروف 1 تا 5 گالنی و بشکه های 55 گالنی که از جنس استیل هستند. نگهداری و حمل می شود. باید علاوه بر محافظت در برابر تنشهای فیزیکی، انبار خنک و دارای تهویه و فاقد مواد اکسید کننده باشد. در ساختمان انبار باید شرایط استاندارد انبار مایعات قابل اشتعال در نظر گرفته شود.

  امتیاز: 0.00