منو
 کاربر Online
811 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 25 آذر 1385 [16:55 ]
  روشهای سونوگرافی
 

سونوگرافی به دو نوع منقطع یا پالسی (Pulsed ultra sound) و پیوسته (continuous ultra sound) انجام می شود. در سونوگرافی منقطع ، کریستال فرستنده امواج ، خود گیرنده اکوها نیز می باشند و ترانس دیوسر باید طوری بر روی بدن قرار گیرد که عمود بر دیواره عضو مورد نظر باشد. یعنی اگر زاویه تابش موج صوتی را با Өi و بازتابش را با Өr و زاویه شکست را با Өl نمایش دهیم ، باید Өi=Өl=0 باشد.

دریافت اطلاعات واکوهای حاصله از آنها به دو عامل بستگی دارد:

  • عمق لایه برگشت دهنده امواج مستقیما با مدت زمانی که طول می کشد تا موج بر گردد متناسب و بدین طریق می توان با اندازه گیری زمان برگشت موج ارسالی و همچنینی داشتن سرعت صوت در آن بافت با استفاده از فرمول Z=V.t عمق لایه را اندازه گرفت ، که t نصف مدت زمان برگشت صوت است.

  • عامل دوم میزان تضعیف صوتهای برگشتی نسبت به امواج ارسالی است یعنی اکو هزاران بار ضعیفتر است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 17 دی 1385 [07:13 ]
  سونوگرافی جدید
 

دانشمندان به فناوری جدیدی برای تشخیص بافت سرطانی دست یافته‌اند. این فناوری که الاستوگرافی ‪ Elastography‬نام گرفته، یک روش غیرتهاجمی تصویر برداری سونوگرافی است که می‌تواند بافت‌های خوش خیم را از بد خیم تشخیص دهد. این فناوری اکنون در بازار آمریکا موجود است.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از واشنگتن، در این فناوری جدید از یک دستگاه معمولی سونوگرافی که یک نرم افزار ویژه به آن وصل شده، استفاده شده است. در این روش، بافتی که در حال بررسی است، بسیار آرام با دست فشرده می‌شود و واکنش بافت به این فشردگی و به عبارت دیگر، خاصیت ارتجاعی آن، با استفاده از پژواک‌های فراصوتی (اکوهای اولتراسوند) اندازه‌گیری شده و به تصاویری به نام الاستوگرام تبدیل می‌شوند.

`جاناتان اوفیر` ابداع‌کننده این فناوری به یونایتدپرس اینترنشنال گفت: فرضیه مهم در اینجا این است که خاصیت ارتجاعی بافت با بیماری ارتباط دارد. مناطق روشن در الاستوگرام بافت خوش خیم را نشان می‌دهند و مناطق تاریک نشان‌دهنده ساختارهای بدخیم هستند. در زمان ارزیابی یک منطقه می‌توان الاستوگرام و سونوگرام را در کنار هم در یک صفحه مستقر کرد و همزمان مکان‌نماها را در هر دو تصویر حرکت داد.

آزمایشگاه اوفیر در دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در هوستون قرار دارد است. در این آزمایشگاه دکتر اوفیر و همکارانش با همکاری آزمایشگاه‌های سراسر جهان ‪ ۱۵‬سال بر روی الاستوگرافی کار کرده‌اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 19 دی 1385 [15:38 ]
  مقالاتی در زمینه سونوگرافی
 

با سلام خدمت همه

با تشکر از آقای آقاپور و سرکار خانم فرشباف که مطالب خوبی را آورده‌اند.

مطالب مفیدی در دانشنامه در این زمینه موجود هست، علاقه‌مندان میتوانند در پیوندهای زیر دنبال کنند.


img/daneshnameh_up/8/81/animation-11.gif img/daneshnameh_up/8/81/animation-11.gif img/daneshnameh_up/8/81/animation-11.gif


  امتیاز: 0.00