منو
 کاربر Online
1597 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 21 آذر 1385 [06:08 ]
  سنسور های نوری
 

سلام
در مورد ساختار سنسور های نوری توضیحات کاملی می خواستم
ساختار کریستالی انها چگونه است؟

با تشکر
ایمیل من:
maryamcells@yahoo.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 28 دی 1385 [06:23 ]
  سنسور
 

cry{*بنام خدا
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای خادم
از شما درخواست دارم که درمورد سنسور فتو الکتریک مطالبی را ارائه دهید لطفا فوری

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 02 بهمن 1385 [06:17 ]
  پاسخ سنسور نوری - خانم مریم
 

پاسخ به خانم مریم :

با سلام - اگر پاسخ شما قدری به تعویق افتاد باید ببخشید مشغول نوشتن مطالب دیگری بودم .

اگر منظور شما را درست متوجه شده باشم مثل اینکه در باره المان سنسور نوری میپرسید ، بهر حال مدار هم به همین نام موسوم است اگر این اطلاعات پاسخ پرسش شما را نداد باز بپرسید تا مطالب دیگری پست شود .

المان سنسور نوری امروز دیگر یک المان تنها نیست و انواع و اقسام آن در بازار موجود است در دهه های 1960 و 1970 در آنها بیشتر از فتو ترانزیستور استفاده میشد . اما شما این مدار ها را امروز میتوانید با LDR یا سلول فتو الکتریک که چیزی بجز یک مقاومت حساس به نور نیست هم بسازید ، در مدار های دیگر از دایود نوری و یا حتی سلول خورشیدی (باطری خورشیدی نام خوبی نیست) استفاده کنید و امروزه حتی برای وسیع کردن میدان تحت کنترل مادول هایی میسازند که خیلی حساس تر هستند و فاصله بزرگتری را میتوانند زیر نظر بگیرند . و باز برای وسیع کردن میدان و فاصله بیشتر ممکن است از نور لیزر نامریی و یکی از المان های بالا استفاده کنند که تا چند صد متر را برای برقراری امنیت و دور داشتن افراد یا حیوانات از یک محیط زیر نظر بگیرد .

اساس آن اینست که فرضا اگر بخواهید در راهرویی آنرا بکار ببرید که با نزدیک شدن شخص به درب آنرا بطور خودکار باز کند یک قطعه کوچک شبرنگ یا آینه فرزنل و یا حتی آینه معمولی را به یک سطح دیوار راهرو نصب میکنید و این باید در حد بلندی قد انسان باشد . در طرف دیگر و روی دیوار دیگر راهرو لامپ LED و سلول فتو الکتریک یا اصطلاحا چشم الکتریکی را در یک محفظه طوری قرار میدهید که نور LED در طرف دیگر راهرو به آینه خورده و آنرا روی سلول فتو الکتریک منعکس کند سلول فتو الکتریک هم به مداری وصل است که با قطع شدن اشعه ای که در عرض راهرو به طرف دیگر میتابد آنرا فعال کرده و دستگاه باز کننده در را فعال میکند . و همین دستگاه حتی میتواند به جای در برای به صدا در آوردن آژیری مثلا برای هشدار و یا تخلیه محل بکار رود . اینها بطور خلاصه توضیح المان ها بود هر کدام را که مایلید با قدری توضیح بپرسید تا اطلاعات دیگری برایتان پست شود .

سنسور های نوری

نوعی دیگر از سنسور

انواع و اقسام سنسور نوری

سنسور فتو الکتریک برای حس کردن عبور اتومبیل


این اطلاعات اطلاعات کلی بود و جنبه های الکترونیکی آن گفتگو نشد تا مشخص کنید که به مدار و جزییات آن نیاز دارید یا اطلاعات کلی بیشتری میخواهید .

  امتیاز: 0.00