منو
 کاربر Online
615 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور ارسال ها: 1637   در :  شنبه 18 آذر 1385 [08:18 ]
  اختراع لامپ روشنایی جدید
 

گروهی از دانشمندان دانشگاه وندربیلت موفق به کشف جدیدی شده‌اند که می‌تواند برای تولید لامپهایی کاراتر از لامپهای روشنایی امروزی مورد استفاده قرار گیرد و سبب کاهش ‪ ۵۰‬درصدی مصرف برق در جهان شود. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساندرا روزنتال استادیار دانشگاه `وندربیلت` و همکارنش به فناوری جدیدی برای تولید لامپ با نور سفید دست یافته‌اند که می‌تواند جایگزین فناوری شود که از زمان `ادیسون` تاکنون اساس آن برای تولید روشنایی در لامپها تغییر نکرده‌ا ست.

گروه تحقیقاتی این دانشگاه برای کشف جدید خود برنده جایزه مجله پاپیولار مکنیکس (‪ (Popular Mechanics‬در زمینه اکتشافات برتر شده‌اند. به گفته دانشمندان این دانشگاه که به صورت تصادفی موفق به کشف جدید شده‌اند، کریستالهای بسیار کوچک نیمه‌هادی `سلنید کادمیوم`(‪Selenide‬ ‪ (Cadmium‬می‌تواند نور آبی تولید شده توسط `دیودهای نورافشان` یا `‪`LED‬ها را جذب کرده و به نور سفید رنگ تبدیل کنند.

این محققان عقیده دارند اگر بتوان روشی برای تولید کارامدتر نور سفید رنگ در این کریستالهای ریز پیدا کرد، لامپهای `ال‌یی‌دی` که با این کریستالها پوشیده شده‌اند می‌توانند در آینده جایگزین لامپهای امروزی شوند. هر چند دیودهای نورافشان یا `ال‌یی‌دی`ها مدتهاست در برخی تجهیزات ساخت بشر برای ایجاد نور مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما نور آنها سفید رنگ نیست و نمی‌توان از آنها به عنوان جایگزین نور سفید رنگ لامپها استفاده کرد که کشف جدید این مشکل را برطرف کرده است.

به گفته روزنتال، اتفاقات و کشفهای غیر منتظره در تحقیقات علمی همواره بیش از آنکه دانشمدان ادعا می‌کنند، رخ داده‌اند و کشف اخیر نیز یکی از همین موارد است.

  امتیاز: 0.00