منو
 کاربر Online
961 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  پنج شنبه 16 آذر 1385 [11:08 ]
  آگاهی های ضروری در مورد نوزادان تازه متولد شده
 

آگاهی های ضروری در مورد نوزادان تازه متولد شده
با تولد نوزاد جدید و به منظور حفظ سلامت وی بهتر است والدین گرامی به نکات زیر توجه نمایند:
● شیرمادر بهترین غذا برای فرزند شماست، عامل اساسی ترشح و افزایش شیرمادر، مکیدن نوزاد بدون رعایت ساعت و مقررات خاص است. هر زمانی که نوزاد تقاضا کرد باید به او شیر داد. در صورتیکه بیش از 3 ساعت تقاضای شیر نکرد لازم است مادر به نوزاد شیر بدهد . از دادن هر نوع آشامیدنی از قبیل آب قند، حتی آب به شیرخوار خودداری نمائید و اولین تغذیه نوزاد را در نیم ساعت اول تولد شروع کنید.
● سزارین مانعی برای تغذیه با شیرمادر نیست . مادرانی که سزارین شده‌اند می توانند نوزاد را با شیر خود تغذیه نمایند.
● اطرافیان مادر بخصوص همسر در برقراری محیطی آرام و پرمحبت و دور از استرس برای مادر و نوزاد نقش بسزایی دارند تا هم مادر قادر به شیردهی و استراحت کافی باشد و هم نوزاد از بدنیا آمدن لذت ببرد.
● بجز در موارد بسیار نادر، مصرف داروها مانعی برای تغذیه با شیرمادر نیست (اگر دارویی مصرف می‏کنید در مورد ادامه آن در زمان شیردهی با پزشک نوزاد خود مشورت کنید)
● در آغوش گرفتن نوزاد ، تماس پوست به پوست مادر و نوزاد ، نگاه کردن به نوزاد در اولین لحظات پس از تولد در برقراری رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد و تداوم شیردهی نقش بسیار مهمی دارد.
● قبل از شیردادن دستها را با صابون شسته و پستانها را فقط روزی یکبار با آب تمیز سالم بشویید.
« در روزهای اول تولد که میزان شیر کم است احتیاج نوزاد نیز کم می‌باشد و نیازهای تغذیه ای او تامین می گردد. با مکیدن نوزاد ترشح شیر برقرار و مقدار آن افزایش خواهد یافت. اکثر شیرخواران که بطور انحصاری با شیرمادر تغذیه می‏شوند به 8 تا 12 بار تغذیه در شب و روز نیاز دارند تا شیر کافی دریافت کنند. شب‌ها حداقل 2 بار به نوزاد خود شیر بدهید.
● هنگام شیردادن توجه نمایید که نوک پستان و هاله اطراف آن در دهان نوزاد قرار گیرد بعبارت دیگر هنگام مکیدن ، چانه نوزاد باید با پستان تماس داشته باشد و دهان کاملاً باز باشد. مادر و نوزاد در طول تغذیه باید در وضعیت کاملاً راحت باشند.
● اولین مدفوع نوزاد تیره و قیری شکل است و ممکن است 2 تا 3 روز ادامه داشته باشد بعد از آن شیرخوار ممکن است به تعداد دفعات تغذیه مدفوع شل دفع نماید این کیفیت طبیعی است و اسهال تلقی نمی گردد و از نظر ادرار حداقل 6 کهنه در 24 ساعت خیس می کند که نشاندهنده کفایت شیر مادر است.
● از دادن پستانک (گول زنک) و تغذیه با بطری جداً خودداری نمایید. بدلیل اینکه علاوه بر اینکه هیچ منفعتی برای نوزاد ندارد ضررهای زیادی نیز دارند.
● از دو هفتگی تا یک سالگی روزانه 25 قطره مولتی ویتامین یا 20 قطره ویتامین A+D به شیرخوار بدهید.
● از دادن داروهای خانگی به نوزاد خودداری نمایید.
● برای رفع گرفتگی بینی نوزاد از قطره کلرورسدیم یا سرم فیزیولوژی استفاده نمایید. همچنین می‌توانید روزانه یکی دو بار صورت او را با آب ولرم بشویید.
● بند ناف باید تمیز و خشک نگهداشته شود و بیرون از پوشک قرار بگیرد. از بکار بردن الکل یا هر ماده‌ای روی بندناف خودداری نمایید. بعد از افتادن بند ناف خروج یک یا دو قطره خون و یا ترشح غیرچرکی و کم طبیعی است. اگر بند ناف نوزاد بعد از 3 هفته نیفتاد لازم است به پزشک مراجعه نمایید.
● برای جلوگیری از سوختگی پاها و ناحیه ادراری ـ تناسلی‌، پس از هر بار دفع ادرار یا مدفوع نواحی مزبور را با آب تمیز نمایید. نواحی فوق را گاهی باز بگذارید. زیرا جریان هوا علاوه بر اینکه از سوختگی جلوگیری می کند بهبود سوختگی را نیز تسریع می نماید. در صورت ایجاد سوختگی از پماد زینک اکسید یا پماد سوختگی استفاده نمایید.
● پستانهای بعضی از نوزادان بطور طبیعی بزرگتر از عادی است. این وضعیت خودبخود بهبود می یابد. از مکیدن و ماساژ آنها خودداری نمایید.
● بعد از واکسن‌های اولیه که نوزاد در بیمارستان یا زایشگاه دریافت می‌دارد واکسیناسیون شیرخوار را از 2 ماهگی شروع نمایید. تا پایان 1 سالگی ماهیانه لازم است نوزاد مراقبت شود و وزن و دور سر و قد او اندازه گیری گردد و به مراحل تکاملی او توجه شود همچنین توصیه های لازم در مورد شیردهی و یا تغذیه تکمیلی انجام گیرد.
● هفته‌ای دوبار استحمام کافی است. بهتر است برای شستن تن از صابون گلیسیرین بچه و یا شامپوهای مخصوص بچه‌ها استفاده نمایید.
● درجه حرارت اتاق نوزاد را طوری تنظیم نمایید که خود شما با لباس منزل احساس راحتی بکنید ( حدود 25 درجه سانتی گراد)، در این حالت لباس نوزاد باید سبک و راحت باشد و تعداد آن یک عدد بیشتر از لباس والدین باشد. از قرار دادن شیرخوار در مجاورت بخاری و شوفاژ و یا در معرض هوای سرد و کوران خودداری کنید.
● برای حفظ سلامت شیرخوار از ایجاد محیط سر و صدا و دود آلود در منزل جداً خودداری نمایید.
● قنداق کردن به روش سنتی علاوه بر اینکه احتمال سوختگی پا را افزایش می‌دهد ممکن است سبب در رفتن مفصل ران شود. بجای این کار از شورت گره‏ای یا شورت پلاستیکی استفاده نمایید.
● بهترین زمان ختنه برای نوزادان پسر در اولین فرصت پس از تولد می‌باشد و بهتر است نوزاد سالم که هیچ مشکلی ندارد ختنه شده همراه با مادر از بیمارستان یا زایشگاه ترخیص گردد و یا حداکثر درماه اول زندگی توسط پزشک مجرب ختنه شود.
● مادر تا 3 ماه پس از زایمان از قرص آهن استفاده نماید و پس از آن با نظر پزشک متخصص زنان در مورد نحوه مصرف آن تصمیم گیری شود و تا 6 ماه نیز از ترکیبات کلسیم استفاده نماید.
زردی نوزادی:
اکثر نوزادان بطور طبیعی از روز دوم و سوم تولد زرد می‌شوند و معمولاً تا 7 روز بتدریج این زردی برطرف می‌شود این زردی فیزیولوژیک است و نیاز به هیچ درمانی ندارد. برای کنترل از نظر زردی ، حتی اگر نوزاد بنظر شما طبیعی است وی را روز سوم یا حداکثر چهارم تولد نزد پزشک ببرید. در شرایط خاص مانند:
زردی 24 ساعت اول تولد، نوزادان نارس یا ناسازگاری گروه‌های خونی و ارهاش، سابقه بیماریهای خونی همراه با زردی در خانواده ، سابقه زردی منجر به فوت یا عقب ماندگی ذهنی یا نیازمند به فتوتراپی یا تعویض خون، زردی شدید و یا زردی همراه با بیحالی ، خوب شیر نخوردن ، مشکلات تنفسی ،تب یا سرد شدن اندام‌ها و بدن نوزاد.
لازم است فوراً جهت معاینه توسط پزشک مراجعه نمایید، توجه فرمائید که تشخیص زردی و انتخاب نوع درمان فقط با نظر پزشک متخصص است. دادن محلول قندی، پودر گلوکز، ترنجبین، شیرخشت، قرص فنوباربیتال و ... همچنین استفاده از لامپ‌های مهتابی معمولی درمنزل نه تنها در پیشگیری از زردی و درمان آن موثر نیست بلکه مشکلات جدی نیز برای نوزاد بوجود می‌آورد.
حتی تغذیه مکرر با شیرمادر می تواند در کاهش زردی فیزیولوژیک نوزاد موثر باشد.
اولین معاینه نوزاد پس از تولد در هفت روزگی و سپس 15 روزگی است. بعد از آن تا یکسالگی، ماهیانه ویزیت شود.

  امتیاز: 0.00