منو
 صفحه های تصادفی
مسمط
نصر بن احمد بن اسماعیل سامانی
انقلاب نانو تکنولوژی
مکه؛ امن ترین شهر ها قبل از ظهور امام مهدی علیه السلام
مزوزوئیک در ایران
نقاشی اصیل ایرانی
محدث قمی
علاء الدین بن جلال الدین از امامان اسماعیلی
رنگ عسل
طبقه بندی D.M.S از اختلالات روانی
 کاربر Online
326 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 12 آذر 1385 [13:53 ]
  چرا شب تاب می درخشد؟
 

چرا شب تاب می درخشد؟

کرم شب تاب لفظی کلی است برای حشراتی که در شب می درخشند. این موجود برخلاف نام آن ، حشره ای است که جزو راسته سخت بالپوشان (Coleoptera) است. گونه های زیادی از این حشرات شناسایی شده اند.

نور تولیدی از آنها برای جلب جنس مخالف و همچنین در مواردی شکار طعمه است. در بعضی گونه ها در تمام مراحل دگردیسی حشره اعم از تخم ، لارو، حشره بالغ نر و ماده نورافشانی دیده می شود.

نام علمی گونه ای که در ایران غالب است و به فراوانی یافت می شود Lampyris turkestanicus است. نام انگلیسی این حشره fireflyو عربی آن حباحب است. در بسیاری از گونه ها از جمله حشره ایران تنها جنس نر قادر به پرواز است و البته نور نیز می دهد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 01 بهمن 1384 [12:47 ]
  حشرات شب تاب
 

سلام

حشرات شب تاب نوعي سوسك هستند كه حدود 2000 گونه از آنها در سراسر دنيا وجود دارد. اين سوسكها از خود نور ساطع مي كنند و نور آنها مي تواند نارنجي ، زرد يا سبز باشد. همه اين سوسكها به يك دليل نور توليد مي كنند. در داخل سلولهايي به نام فتوسايت ، آنزيم لوسيفراس با ماده شيمیايي ديگري به نام لوسيفراس با ماده شيميايي ديگري به نام لوسيفرين تركيب ميشود. تركيب حاصله كه اكسي لوسيفرين نام دارد، منشأ اصلي اين نور افشاني و يا به اصطلاح شب تابي است.

بسته به مرحله نمو حشره ، فتوسايتها را مي توان در قسمت سينه ، سر و سينه و يا در تمامي بدن آن يافت. بنا به گفته دانشمندان علم حشره شناسي ، اين گونه حشرات از نور خود براي جذب كردن جفت استفاده می كنند. در معمولترين نوع حشرات شب تاب ، حشره نر به حشره ماده علائمي مي دهد و حشره ماده نيز با يك پالس نور او به او پاسخ مي دهد. محققان بر اين باورند كه حشرات ماده با اين كار مي خواهند جفتي انتخاب كنند كه تنها با همين يك پالس نور كه حشره ماده براي هدايتشان مي فرستد، بتوانند راه به سوي او را پيدا كنند. اما علت انتشار نور در حشرات شب تاب، هميشه مقاصد تخيلي و احساساتي نيست.

براي مثال برخي از حشرات ماده گونه فوتوريس ، علائم حشرات ماده گونه فوتي نيس (گونه اي ديگر) را تقليد مي كنند تا حشره نر مربوط به اين گونه را ، گول بزنند و بدزدند. اين "شب تاب ماده بي رحم" نه تنها حشره نر فوتي نيس را مي دزدد، بلكه او را مي خورد. با اين كار حشره ماده فوتوريبس ، استروئيدهاي سمي حشره نر را جذب مي كند و بدين تريتب براي شكارچيهايي مثل عنكبوت جهنده ، بدمزه مي‌شوند، زيرا اين شكارچيها به محض اينكه سم آنها را مي چشند، فورا حشره ماده را كنار مي زنند و از خوردن آن پشيمان مي شوند.  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 24 آذر 1385 [13:57 ]
  انتقال یافته از شیمی >> کرم شب تاب
 

با سلام
بنده در مورد کرم شب تاب اطلاعات بسیار جامعی می خواستم که بیشتر نحوه تغذیه و تولید مثل آن چگونه است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 25 آذر 1385 [17:27 ]
  منابع انگلیسی در بارهء کرم شبتاب
 

در مورد کرم شب تاب در انجمن مطالبی موجود است از موتور جستجو در متن استفاده کنید .کرم شب تاب لاروی حشره شب تاب است. منابع انگلیسی فراوان است ،به پیوند های زیر رجوع کنید.

اطلاعات جامع تر در مورد کرم شب تاب

کرم شب تاب

دانستنی هایی چند در باره کرم شب تاب

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 03 بهمن 1386 [06:17 ]
  کرم شب‌تاب
 

چون زیباست

  امتیاز: 0.00