منو
 کاربر Online
488 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 06 آذر 1385 [16:13 ]
  گوجه فرنگی تراریخت علیه بیماریهای انسانی
 

گوجه فرنگی تراریخت علیه بیماریهای انسانی

گوجه فرنگی های تراریخته تولید کننده واکسن های خوراکی، بر ضد دو گونه از کشنده ترین ویروس ها به کار گرفته خواهند شد.
هدف، تولید و پرورش واکسن هایی برای ویروس های اچ-آی-وی و هپاتیت ب در کشورهایی است که به این دو واکسن نیاز پیدا می کنند. تا کنون هیچ یک از 90 واکسنی که برای درمان اچ-آی-وی تولید شده موفقیت آمیز نبوده اند؛ و تنها واکسن موجود برای هپاتیت ب به دلیل گران بودن در دسترس کشورهای فقیر نیست.

«روریک سالیائف» و همکاران، از موسسه فیزیولوژی و بیوشیمی گیاهی سیبری در ایرکوتسک روسیه، به کمک باکتری خاکزی «اگروباکتریوم تومفسینس» بخشهایی از DNA دو ویروس اچ-آی-وی و هپاتیت را که به طور مصنوعی ساخته شده بود را به گیاه گوجه فرنگی منتقل کردند. ژنهای منتقل شده عبارت بودند از ژنهای کد کننده پروتئین های مورد نیاز اچ-آی-وی و یک ژن موسوم به آنتی ژن پوسته ای هپاتیت. گوجه فرنگی های تراریخت به این ترتیب پروتئین های مربوط را تولید کردند و مانند واکسن خوراکی فلج اطفال، وقتی خورده می شوند بدن را تحریک به تولید پادتن هایی علیه ویروس ها می کند.

گوجه فرنگی های تراریخت به صورت پودر وارد جیره موشها شد و در خون موشهایی که با این جیره تغذیه شده بودند، غلظت بالایی از پادتن هردو ویروس یافت شد. نکته مهم این بود که این پادتن ها در بافت جدار منافذ ردیابی شدند، جایی که ویروس ها از آن به داخل بدن نفوذ می کنند. «رز هاموند» از مرکز تحقیقات کشاورزی بستویل در مریلند (وابسته به وزارت کشاورزی ایالات متحده) که جزو همکاران این پژوهش است، می گوید: «منافذ دقیقاً همان بخشی است که باید در برابر ویروس محافظت شود.»
نتایج این تحقیق را «سرگئی شلکونف» از موسسه ناقلهای بیماری روسیه سرپرست تیم تحقیقاتی در همایش انجمن بین المللی بیماریهای واگیردار در لیسبون پرتغال ارائه کرد.

اگر کارآمدی واکسن از طریق خوردن گوجه فرنگی در انسان به اثبات برسد، برای تولید قرص آن اقدام خواهد شد، چراکه گفته می شود کنترل میزان واکسن دریافتی از خود گوجه فرنگی مشکل است.

هاموند معتقد است این نوع واکسن در کشورهای فقیر مزیت نسبی چشمگیری دارد: «نیازی به نگهداری واکسن در یخچال نیست، و مهمتر احتیاجی به استفاده از سرنگ –که خطر انتقال بیماری را زیاد می کند- نیست.» همچنین «پت فست» از موسسه بین المللی واکسن ایدز در نیویورک می گوید: «اگر واکسن خوراکی خود را کارآمد نشان داد، به احتمال زیاد تولید و مدیریت استفاده از آن بسیار ارزانتر خواهد بود.» ضمن اینکه وی معتقد است واکسن مؤثر منجر به تولید سلول های محافظ T قویتری نیز خواهد شد.
گوجه فرنگی اولین گیاهی نیست که برای تولید واکسن از آن استفاده می شود. پیش از این در دانشگاه ایالتی آریزونا نیز «چارلز آرنتزن» موفق شده بود سیب زمینی هایی تولید کند که مصرف آن به صورت خام پادتن های هپاتیت ب را در بدن مصرف کننده تولید می کرد. البته در آن تحقیق مصرف کننده های سیب زمینی قبلاً در برابر هپاتیت ب واکسینه بودند که این می تواند منجر به پوشانده شدن اثر مصرف سیب زمینی تراریخت مزبور شود. در حال حاضر آرنتزن منتظر اجازه برای ادامه تحقیق خود است.

  امتیاز: 0.00