منو
 کاربر Online
524 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 05 آذر 1385 [08:30 ]
  سرما درمانی
 

متخصصان برجسته مغز و اعصاب آلمان معتقدند که از روش سرما درمانی می توان برای درمان بیماران مبتلا به سکته مغزی استفاده کرد. به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو آلمان)، ایده سرما درمانی بیمار به منظور درمان، که چندی پیش موضوع مورد بحث کنگره پزشکان متخصص اعصاب در شهر هامبورگ آلمان بود، ایده چندان تازه‌ای نیست.

پروفسور `گرهارد هامان` (‪ (Gerhard Hamann‬متخصص نورولوژی می‌گوید: `‪۲۰۰‬ سال پیش در روسیه از این روش برای درمان بیمارانی که دچار سکته و یا ایست قلبی می‌شدند استفاده می‌شد. بیمار را مدتی زیر برف می‌گذاشتند و این طوری گردش خون بیمار تحریک می‌شد و به زندگی بازمی‌گشت.` البته این راه درمان همیشه عملی نیست و دست کم به طور طبیعی مقدور نیست.

در آلمان آمار مبتلایان به سکته مغزی بیش از ‪ ۱۶۰‬هزار مورد در سال است و سکته مغزی بعد از سکته قلبی و سرطان سومین علت شایع مرگ در این کشور است. نکته حیاتی برای نجات جان افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، زمان است و هر چقدر بیمار سریع تر مورد مداوا قرار بگیرد، درصد آسیب مغزی کمتر خواهد بود. متخصصان اعصاب معتقدند که برای بالا بردن شانس درمان می‌توان از روش خواب زمستانی استفاده کرد. یعنی درجه حرارات بدن بیمار را پایین آورد.

پروفسور هامان در مورد این روش که `هیپوترمی` (‪ (Hypothermie‬نام دارد، می‌گوید:` هیپوترمی رنسانسی در روش‌های درمانی است.`
در این رنسانس یا تجدید حیات، دمای بدن بیمار به صورت مصنوعی از ‪۳۷‬ درجه (دمای طبیعی بدن) تا ‪ ۳۲‬درجه کاهش داده می‌شود و بر اثر این کاهش دما، جریان خون کند می‌شود و در نتیجه تمامی پروسه‌های بیوشیمیایی و فعالیت‌های درونی بدن از جمله مغز کند می‌شوند.

هر چقدر پایین آوردن درجه حرارت بدن بیمار با سرعت بیشتری انجام شود، صدمات ناشی از حضور لخته خونی در مغز کمتر خواهد بود و حضور لخته مانع از رسیدن اکسیژن به سلول‌های مغزی می‌شود. وقتی فعالیت سلول‌های مغزی کاهش پیدا کند، این سلول‌ها به اکسیژن کمتری نیاز دارند و در نتیجه قبل از اینکه بر اثر حضور لخته از بین بروند یا به زبان ساده‌تر خفه شوند، پزشکان فرصت پیدا می‌کنند به کمک داروهای حل‌کننده ، لخته خونی را از بین ببرند.

بخش نظری این روش درمانی امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما باید دید این طرح تا چه حد عملی است و چطور می‌شود درجه حرارات بدن بیمار را پایین آورد. بیمارانی که دچار سکته مغزی شدید می‌شوند در حالت اغما به سر می‌برند و متوجه این پروسه نمی‌شوند . این بیماران تا سه روز در این وضعیت می‌مانند بعد دوباره به حالت طبیعی برگردانده می‌شوند. اما بیمارانی که بعد از سکته مغزی هشیارند، تنها ‪ ۲۴‬ساعت یا یک روز در این حالت می‌مانند و بیمار سرد شدن بدنش را حس می‌کند.

پایین آوردن دمای بدن، برای بیمار حالت خوش آیندی نیست و به همین خاطر، معجونی از داروهای متفاوت به بیمار خورانده می‌شود تا سرد شدن بدنش را کمتر حس کند. با پایین آمدن دمای بدن بیمار لرز می‌کند و با خوراندن دارو به بیمار این حس ناخوش آیند کم می‌شود. نتایج تست حیوانی هیپوترمی بر روی حیوانات آزمایشگاهی موفقیت آمیز بوده و امیدوارکننده به نظر می‌رسد. با این روش آسیب‌های مغزی ‪ ۳۰‬تا ‪ ۵۰‬درصد کمتر شده‌اند و تاکنون در آمریکا ‪ ۶۰‬بیمار مورد درمان قرار گرفته‌اند. اما برای اینکه از موفقیت آمیز بودن این روش درمانی مطمئن شد، تعداد ‪ ۶۰‬بیمار بسیار کمتر از حدی است که بتوان از نظر پزشکی به آن اطمینان کرد.

البته خطرات جانبی چنین روش درمانی را نباید ندیده گرفت. پایین آوردن درجه حرارات بدن بیمار می‌تواند به سرعت منجر به التهاب ریه‌ها شود و گذشته از آن، این روش درمانی برای تمامی بیماران روش مناسبی نیست. تنها در مورد سکته‌های شدید مغزی یعنی در ‪ ۱۰‬تا ‪ ۲۰‬درصد موارد موفقیت آمیز خواهد بود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00