منو
 صفحه های تصادفی
ساختمانهای رسوبی ثانویه
تداوم امامت از نسل حسین علیه السلام
زنگ اخبار
اعتراف انبیاء به امامت علی علیه السلام
زندگینامه کلاید ویلیام تامبو
روم رواقی
روباه قطبی
میاسیشف
تیره سمپلوکاسه
حساب برداری
 کاربر Online
836 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 24 آبان 1385 [21:35 ]
  تعیین توالی ژنوم اولین درخت
 

تعیین توالی ژنوم اولین درخت

ژنوم درخت صنوبر (تبریزی) با نام علمی Populus trichocarpa رمز گشایی شد. ژنوم این گیاه که در یک پروژه 4 ساله و با همکاری چندین گروه از سراسر دنیا تعیین توالی شده است، تقریبا دو برابر ژنوم انسان ژن دارد، هرچند که میزان DNA سلولی آن بسیار کمتر از انسان یا سایر پستانداران می­باشد.

با اینکه ژنوم های چندین گیاه مانند Arabidopsis و برنج قبلا تعیین توالی شده اند اما آنها در بسیاری موارد کلیدی با درختان متفاوت هستند. ژنوم درخت صنوبر 485,000,000 bp طول دارد که دانشمندان موفق به شناسائی 45,000 ژن در آن شده اند. میزان DNA درخت صنوبر چهار برابر بیشتر از Arabidopsis میباشد و دو گیاه در حدود 100 تا 120 میلیون سال پیش از یک جد مشترک تفکیک شده اند. در ضمن تقریبا 10% ژن­های درخت صنوبر قابل تطابق با Arabidopsis نیستند.

بر اساس مقاله Tuskan و همکارانش که در مجله Science به چاپ رسیده است، درخت صنوبر دستخوش دو مرحله دو نسخه شدن (Duplication) شده است که یکی از آنها به مانند گیاه Arabidopsis به وقوع پیوسته است. با این وجود ژنوم Populus بسیار آهسته تر از Arabidopsis تکامل پیداکرده و جابجایی نوکلئوتیدی یا ژنی در کروموزوم­های آن با سرعت کمتری به وقوع پیوسته است.

این تحقیق به دانشمندان کمک خواهد نمود تا این منبع تولید بیو اتانول را مورد بررسی دقیقتری قرار دهند تا بدین طریق هم منشاء بزرگی برای تولید انرژی های جایگزین انرژی های فسیلی به دست آید و هم اینکه از تولید گازهای گلخانه ای کاسته شود. جنگل­ها 30% مساحت کره ما را شامل می­شوند که از این میان 75 میلیون هکتار آن را درختان صنوبر پوشانده اند.

منبع: مجله Science

  امتیاز: 0.00