منو
 کاربر Online
555 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 22 آبان 1385 [04:12 ]
  مشاهده ارتعاشات غشاء سلولی با استفاده از تکنیکی جدید
 

مشاهده ارتعاشات غشاء سلولی با استفاده از تکنیکی جدید

محققان دانشگاه `ام آی تی` با استفاده از تکنیک جدیدی برای اولین بار ارتعاشات غشاء سلولی را مشاهده کردند و امیدوارند این روش در آینده به آنها در خلق تصاویر سه بعدی از فعالیت درونی سلول های زنده بدن کمک کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعه حرکات غشاء سلولی به دانشمندان در تشخیص بیماری هایی چون کم خونی داسی شکل، مالاریا و سرطان کمک می کند.

محققان دانشگاه `ام آی تی` برای مشاهده ارتعاشات غشاء سلولی از تکنیکی موسوم به `تصویربرداری وضعیت کمی` بهره گرفتند. در این روش ارتعاشاتی در مقیاس ده ها نانومتر نیز مشاهده شد.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی نانوتکنولوژی، مشاهده ارتعاشات غشاء سلولی نقطه شروع تلاش دانشمندان محسوب می شوند و آنها امیدوارند در آینده امکان مشاهده آنچه را درون خود سلول ها رخ می دهد، به دست آورند. به عنوان مثال دانشمندان قصد دارند تصاویری تولید کنند که نحوه برقراری ارتباط بین سلول ها با یکدیگر را نشان دهد و دلیل سرطانی شدن آنها را نیز نمایان سازد.

محققان دانشگاه `ام آی تی` در تحقیق خود که قرار است در نشریه Physical Review Letters به چاپ رسد، نشان دادند: فرکانس ارتعاش غشاء سلولی با قابلیت ارتجاعی بودن آن مرتبط است. خاصیت ارتجاعی بودن برای گلبول های قرمز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا از این طریق قادر به عبور از بین مویرگ های کوچک مغز یا دیگر نقاط بدن هستند.

ناهنجاری های گلبول های قرمز بر فعالیت غشاء سلولی تاثیر می گذارد. دانشمندان اکنون قصد دارد در خصوص چگونگی تاثیر عفونت مالاریا و کم خونی داسی بر خواص مکانیکی غشاهای گلبول های قرمز تحقیق کنند.

  امتیاز: 0.00