منو
 صفحه های تصادفی
موزه کلیسای وانک
تماس روزانه با آلاینده‌های سمی
علی بن جعفر علیه السلام
در وادی صفرا
Cobalt
ساختار سنتی فیلم نامه
کوارک
درمان طبیعی استرس
نقطه کار ترانزیستور
تعریف موج
 کاربر Online
606 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 15 آبان 1385 [10:37 ]
  سم معروف ، اسید هیدروسیانیک HCN
 

اسید سیانیدریک ، در دو فرم گازی و مایع شفاف و بی‌رنگ یافت می‌شود که مزه بادام تلخ داشته و در آب و الکل حل می‌گردد. نقطه جوش معادل 26 و وزن مخصوص مایع آن 68/0 گرم بر سانتی متر مکعب است.

موارد استفاده

به‌عنوان ماده ضدعفونی کننده و در خدمات ساختمانها و صنایع غذایی و همچنین در صنایع شیمیایی ، گاز و آبکاری کاربرد دارد.

خطرات آتش سوزی و انفجار

مایعی است قابل اشتعال که بخار آن در هوا یک مخلوط قابل انفجار را با دامنه تخریب وسیع بوجود می‌آورد. حدود اشتعال آن 6 و 41 درصد و نقطه شعله زنی آن 7/17- است. به‌علت ناپایداری و در صورت نگهداری طولانی به‌علت پلیمریزاسیون به حجم جامد قهوه‌ای رنگی تبدیل می‌شود که این ماده قابل انفجار است.

خطرات بهداشتی

فوق‌العاده سمی بوده و تنفس آن ولو به مدتی کوتاه ، سبب بیهوشی و مرگ می‌شود. حد آستانه مجاز آن pmm10 بوده و در غلظت بالای pmm100 از طریق پوست نیز جذب می‌گردد. علاوه بر استفاده از پوشش ایمنی کامل و ماسک ضدگاز ، در صورت تماس باید محل تماس را با آب و صابون شستشو داد.

طریقه اطفاء حریق

از پودرهای شیمیایی و CO2 برای اطفاء حریق آن باید استفاده کرد و به هنگام عملیات از لباس ایمنی کامل و ماسک ضدگاز باید استفاده نمود.

طریقه نگهداری و حمل و نقل

در سیلندرهای فلزی و یا به همراه مواد خنثی در داخل ظروف جاسازی شده در جعبه‌های مخصوص نگهداری و حمل می‌گردند. ظروف باید در برابر آسیبهای فیزیکی محافظت شده و در داخل ساختمانهای مخصوص نگهداری مواد قابل اشتعال و انفجار انبار گردند. این انبار باید از منابع جرقه دور بوده و مخازن آن نباید بیش از 90 روز یا بیشتر از مدتی که تولید کننده توصیه نموده در انبار نگهداری شود.

  امتیاز: 0.00