منو
 کاربر Online
441 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 15 آبان 1385 [10:37 ]
  سم معروف ، اسید هیدروسیانیک HCN
 

اسید سیانیدریک ، در دو فرم گازی و مایع شفاف و بی‌رنگ یافت می‌شود که مزه بادام تلخ داشته و در آب و الکل حل می‌گردد. نقطه جوش معادل 26 و وزن مخصوص مایع آن 68/0 گرم بر سانتی متر مکعب است.

موارد استفاده

به‌عنوان ماده ضدعفونی کننده و در خدمات ساختمانها و صنایع غذایی و همچنین در صنایع شیمیایی ، گاز و آبکاری کاربرد دارد.

خطرات آتش سوزی و انفجار

مایعی است قابل اشتعال که بخار آن در هوا یک مخلوط قابل انفجار را با دامنه تخریب وسیع بوجود می‌آورد. حدود اشتعال آن 6 و 41 درصد و نقطه شعله زنی آن 7/17- است. به‌علت ناپایداری و در صورت نگهداری طولانی به‌علت پلیمریزاسیون به حجم جامد قهوه‌ای رنگی تبدیل می‌شود که این ماده قابل انفجار است.

خطرات بهداشتی

فوق‌العاده سمی بوده و تنفس آن ولو به مدتی کوتاه ، سبب بیهوشی و مرگ می‌شود. حد آستانه مجاز آن pmm10 بوده و در غلظت بالای pmm100 از طریق پوست نیز جذب می‌گردد. علاوه بر استفاده از پوشش ایمنی کامل و ماسک ضدگاز ، در صورت تماس باید محل تماس را با آب و صابون شستشو داد.

طریقه اطفاء حریق

از پودرهای شیمیایی و CO2 برای اطفاء حریق آن باید استفاده کرد و به هنگام عملیات از لباس ایمنی کامل و ماسک ضدگاز باید استفاده نمود.

طریقه نگهداری و حمل و نقل

در سیلندرهای فلزی و یا به همراه مواد خنثی در داخل ظروف جاسازی شده در جعبه‌های مخصوص نگهداری و حمل می‌گردند. ظروف باید در برابر آسیبهای فیزیکی محافظت شده و در داخل ساختمانهای مخصوص نگهداری مواد قابل اشتعال و انفجار انبار گردند. این انبار باید از منابع جرقه دور بوده و مخازن آن نباید بیش از 90 روز یا بیشتر از مدتی که تولید کننده توصیه نموده در انبار نگهداری شود.

  امتیاز: 0.00