منو
 صفحه های تصادفی
نامگذاری
کتابهای ریاضیات گسسته
منطق روایت
بغداد
توحید در قرآن
واژگان شیمی معدنی
کنه تب دانه دار
نجات یافتگان از سپاه سفیانی
تاریخچه اسکار
مقام و منزلت الهی اهل بیت
 کاربر Online
834 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 10 آبان 1385 [14:18 ]
  خواص آلیاژ سدیم-پتاسیم
 

خواص

در حرارت محیط به صورت مایعی سفید نقره ای است که در معرض هوا به رنگ زرد متمایل به نارنجی تبدیل می شود. آلیاژ سدیم پتاسیم که در حدود 44 درصد پتاسیم داشته باشد دارای وزن مخصوص 88/. گرم بر سانتی متر مکعب و نقطه ذوب و جوش 19 و 825 سانتی گراد است.

موارد استفاده

به عنوان یک جسم انتقال دهنده حرارت استفاده می شود.

خطرات آتش سوزی و انفجار

در تماس با رطوبت آب و هوا فوق العاده خطرناک بوده و در هوا مشتعل می گردد. این ماده در واکنش با آب هیدروژن و حرارت کافی جهت اشتعال آن تولید می کند. آلیاژهای سدیم و پتاسیم با کربن تتراکلراید و دی اکسید کربن شدیداً وارد واکنش می شود و همچنین می تواند تولید پراکسید پتاسیم نماید که در صورت تماس پراکسید حاصل با هیدروکربنهایی همچون نفت و بنزین و .... احتمال انفجار وجود دارد.

خطرات بهداشتی

مایع آن سبب سوختگی شدید پوست و چشمها شده و بخار حاصل از سوختن این ماده سبب سوزش و تحریک مجاری فوقانی و میانی دستگاه تنفسی می شود. به هنگام مواجهه با آن باید از لباس کاملاً ایمن و دستگاه محافظ سیستم تنفسی استفاده کرد.

طریقه اطفاء حریق

طرفاً باید از پودر مخصوص فلزات قابل اشتعال برای اطفاء حریق آن استفاده کرد و هرگز نباید از آب و یا خاموش کننده های CO2 و یا هالوژن استفاده کرد. استفاده از ماسک ضد گاز و لباس کامل حفاظتی ضروری است. طریقه نگهداری و حمل و نقل در مخازن فولادی تحت گاز نیتروژن و یا نفت نگهداری و حمل می گردد. انبار محتوی این ماده باید خشک، خنک و دارای تهویه مناسب بوده و عاری از سایر مواد قابل اشتعال باشد.

منبع:شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی

  امتیاز: 0.00