منو
 صفحه های تصادفی
راهکارهایی ساده برای صرفه جویی مالی و انرژی
Hydrogen
نور افشانی
تیره شاخ بزی
الگوی صحیح خواب کودکان
بزرگواریهای ویژه حضرت سجاد علیه السلام
منازل مهاجران در مدینه
سلیمان بن خالد
انرژی های فسیلی
بافت محافظ گیاه
 کاربر Online
938 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 06 آبان 1385 [18:55 ]
  شیمی فیزیک ، پلی بین داده‌های تئوری و تجربی
 

دانشجوی دکتری رشته شیمی فیزیک دانشگاه بوعلی سینا در پایان نامه خود ترمودینامیک محلول‌های غیر الکترولیت را بررسی کرد.


`پریسا رستمی` ، دانشجوی دکتری دانشگاه بوعلی سینا گفت: در این تحقیق به بررسی خواص فیزیکی محلول‌ها با نگرش ترمودینامیکی می‌پردازیم.


وی خاطرنشان کرد: اغلب واکنش‌های شیمیایی مورد نیاز در صنایع مختلف در محلول‌ها انجام می‌شوند، پس لازم است تمام خواص فیزکوشیمیایی محلول‌ها شناخته شده و با استفاده از تکنیک‌های آزمایشگاهی بتوان قوانینی را استخراج کرد و از آنها در پیشگویی خواص ترمودینامیکی محلول‌های مشابه بهره برد.


رستمی افزود: با استفاده از تکنیک‌های آماری نیز می‌توان تئوری‌های مربوط به مایعات را اصلاح کرد. در این تحقیقات با اندازه‌گیری توابع فزونی می‌توان میزان انحرافات از حالت ایده‌آل را که تنها یک تعریف مجازی است به طور تجربی اندازه‌گیری کرد و بدین ترتیب درباره نیروهای مولکولی در مواد مختلف اظهار نظر کرد.


دانشجوی دکتری شیمی فیزیک دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی سینا تصریح کرد: از جمله کارهای انجام شده در این پروژه اندازه گیری انحراف در تراکم آدیاباتیک به منظور محاسبه انحرافات از حالت ایده آل می‌باشد.

در این تحقیق موادی مانند هگزانول ، استوفنون ، دی اتیل کربنات و برخی مواد آلی دیگر از دسته الکل‌ها ، کتون‌ها و اسیدهای آلی و ... بکار گرفته شده‌اند.

این دانشجوی دکتری در ادامه پیرامون مهمترین مشکلات دانشجویان دکتری در گرایش شیمی فیزیک به عدم تجهیز دانشگاه‌ها به دستگاه‌های جدید به روز اشاره کرد و افزود: حساسیت داده‌های بدست آمده در تحقیقات این گرایش مانع استفاده دانشجویان از دستگاه‌های قدیمی می‌شود و همچنین عدم تجهیز دستگاه‌ها به سیستم‌های رایانه‌یی محاسبات ، وقت زیادی از دانشجویان محقق در این زمینه می‌گیرد.

عدم دسترسی به منابع اطلاع رسانی بین‌المللی نیز مانع از دسترسی به جدیدترین مقالات می‌شود.


منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00