منو
 کاربر Online
1286 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 01 آبان 1385 [12:50 ]
  آسانسور فضایی
 

سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا `ناسا` در حال برگزاری مسابقه‌ای است که شرکت‌کنندگان آن باید کابلها و تجهیزات لازم برای ساخت یک `آسانسور فضایی` ، به معنای واقعی کلمه، را تامین کنند. به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، ایده اصلی بالابر فضایی بدینگونه است که مانند آسانسورهای مورد استفاده در آسمان‌خراشها، کابلهای بسیار مستحکمی از پایین به زمین و از بالا به یک ایستگاه فضایی متصل می‌شوند و انسانها و محموله‌های فضایی توسط این آسانسور از زمین به فضا می‌روند.

طرفداران این نظریه عقیده دارند هزینه ساخت چنین آسانسورهای فضایی کمتر از پرتاب موشک به خارج از جو زمین خواهد بود اما این کار نیاز به فناوری‌هایی دارد که هنوز تکمیل نشده‌اند. مسابقه `اکس پرایز کاپ` که توسط سازمان `ناسا` راه‌اندازی شده دارای دو بخش است که در بخش اول گروه‌ها برای ارائه سبکترین و در عین حال مستحکمترین کابلهای بسیار طویل مورد استفاده در این آسانسور با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در بخش دوم مسابقه بهترین‌های طرح‌های ارائه شده برای ساخت محفظه‌ای روباتیک که انسانها و بار در آن قرار گرفته و از کابلها با سرعت دست‌کم یک متر در ثانیه بالا برود، با یکدیگر رقابت خواهند کرد. انرژی مورد نیاز این محفظه روباتیک باید توسط پرتوهای نور یا لیزر از زمین بدان تابیده شود و این وسیله با دریافت پرتوها توسط باتری‌های نوری، انرژی خود را تامین کند.

سازمان `ناسا` برای برندگان هرکدام از این دو بخش مسابقه که در روزهای جاری در `لاس کروسز` واقع در `نیو مکزیکو` در حال برگزاری است، یک جایزه ‪ ۲۰۰‬هزار دلاری در نظر گرفته است. چهار تیم شرکت‌کننده در بخش اول مسابقه که همگی از کشور کانادا هستند، روز شنبه موفق نشدند به حد نصاب تعیین شده توسط `ناسا` دست یابند و بدین ترتیب جایزه تعیین شده برای این بخش به هیچ گروهی تعلق پیدا نکرد.

در بخش دوم مسابقه نیز تیمی از دانشگاه `ساسکاچوان` در کانادا در زمینه ساخت روباتها بالارونده از کابلها هم‌اکنون از رقبای خود پیش افتاده است.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00