منو
 کاربر Online
1153 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 25 مهر 1385 [08:06 ]
  پاک‌کننده‌ها را باهم مخلوط نکنید!
 

تعدادی از ترکیبات شیمیایی که به عنوان پاک‌کننده‌ها و شوینده‌ها معمولا در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، در صورت مخلوط شدن با یکدیگر ، می‌توانند تولید گازهای کشنده و سمی کنند. به‌عنوان مثال ، به موارد زیر دقت کنید:

هرگز سفیدکننده ها را با آمونیاک مخلوط نکنید.

زیرا کلر و آمونیاک باهم واکنش داده ، دسته ای از مواد به نام کلروآمین‌ها نظیر NH2Cl ، NHCl2 ، NCl3 را تشکیل می‌دهند. این ترکیبات می‌توانند با تولید بخارات سوزاننده ، موجب بروز مشکلات تنفسی برای انسان شوند.

سفیدکننده‌ها را هیچگاه با سرکه مخلوط نکنید.

همانطور که می‌دانید، سرکه نوعی اسید است. به خاطر داشته باشید که ترکیبات حاوی کلر را نباید با هیچ نوع اسیدی مخلوط کرد. پاک‌کننده‌های کاشی و کف حمام و توالت ، معمولا حاوی H2SO4 و H3PO4 هستند. مخلوط کردن پاک‌کننده توالت با رنگبرها ، سبب پدید آمدن گازهای خطرناک می‌شود.

مارک‌های مختلف یک نوع محصول را باهم مخلوط نکنید.

زیرا ممکن است به‌شدت باهم واکنش دهند و تولید گازهای سمی و بی‌اثر کنند. مواد به‌شدت قلیایی را با مواد به‌شدت اسیدی مخلوط نکنید، زیرا واکنش انها آنقدر شدید است که ممکن است ترشحات ذرات ریز آنها به شما آسیب برساند.

ضدعفونی کننده‌ها را با دترجنت‌ها مخلوط نکنید.

رنگبرهای خانگی کلردار معمولا سدیم هیپو کلریت یا هیپو کلریت است. این ترکیب که یکی از اکسیدکننده های قوی است، از انحلال کلر در سدیم هیدروکسید بدست می‌آید. این مواد را هرگز با سرکه یا ترکیبات محتوی آمونیاک ترکیب نکنید.

  امتیاز: 0.00