منو
 کاربر Online
839 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 24 مهر 1385 [03:35 ]
  پرسش درباره فیزیک نسبیتی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 25 مهر 1385 [13:13 ]
  نسبیت
 

قانون گرانش نیوتن علی رغم موفقیت های چشمگیری که در توجیه مشاهدات تجربی داشته است، یک نظریه مبتنی بر کنش از راه دور است که با نسبیت خاص در تعارض است. اینشتین نظریه گرانش نیوتن را به دلیل اینکه هیچ نیرویی (حتی اجسام) نمی تواند سریعتر از نور منتشر شود، رد کرد و نظریه خود را بر این مبنا که سرعت انتشار گرانش همان سرعت نور باشد، ارائه داد. وی به کمک مفهوم فضا-زمان بیان کرد که اگر جرمی در فضا-زمان قرار گیرد، باعث انحنای آن می شود و حتی سبب انحراف نور ( بدون جرم ) نیز می شود و نیرو مفهوم خود را از دست می دهد. بنابر نسبیت عام گرانش عبارتست از خمیده بودن فضا-زمان.

اینشتین با نبوغ خود از اصل هم ارزى نتیجه گرفت که فضا-زمان خمیده است. اما این تازه شروع نسبیت عام بود. اینشتین همچنین با محاسبات ریاضی هم نشان داد که چگونه جسمی به فضای اطراف خود انحنا می دهد. در مورد ستارگان که جرم زیادی دارند، این انحنا می تواند باعث تغییراتی در مسیر هر چیزی که از کنار آن می گذرد، شود. به عبارتی انحنای فضا باعث القای جرم در اجسام می شود. اینشتین فهمید وجود ماده در فضا باعث مى شود متریک فضا-زمان عوض شود. اینشتین پس از ارائه نسبیت خاص ، نظریه گرانش نیوتن را با اصول نسبیتی تصحیح نمود. نظریه نسبیت عام تصور ما را از زمان به کلی تغییر می دهد.


برای اطلاعات بیشتر در این زمینه ، مقالات جالبی در شبکه موجود هستند:

به مقالات نسبیت ، نسبیت خاص ، نسبیت عام ، اختر فیزیک نسبیتی ، نسبیت کلاسیک و جرم نسبیتی و ... مراجعه کنید.

  امتیاز: 0.00