منو
 صفحه های تصادفی
آسیب شناسی انقلاب اسلامی
همدردی رهبران دینی با مردم
شاه طهماسب صفوی
علم به اسم اعظم پروردگار
جو
ومبات
سنتز بعضی پروتئین ها به طور مستقیم تحت تاثیر قرار نمی گیرد
غلتک
فرآیند نئومورفیسم در سنگ آهک
بلورشناسی
 کاربر Online
732 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 22 مهر 1385 [05:30 ]
  کتاب سفید فعالیت‌های فضایی
 

چین با انتشار کتاب سفید فعالیت‌های فضایی ، روند توسعه صنعت فضا در پنجسال گذشته و برنامه‌های آتی این کشور را مورد بررسی قرار داد. این کتاب سفید با هشت هزار و ‪ ۵۰۰‬هیروگلیف ( حروف ) چینی تالیف شده و دومین بار از سال ‪ ۲۰۰۰‬میلادی است که چین آن را منتشر می‌کند و عنوان آن فعالیت‌های فضایی چین در سال ‪ ۲۰۰۶‬است .

براساس گزارش روز جمعه اداره اطلاع رسانی دولت چین که این کتاب را منتشر کرده است ، هدف از برنامه توسعه علوم فضایی چین، توسعه همه جانبه این‌کشور است و دولت چین برای آینده همکاری‌ها و مبادلات فضایی بین‌المللی را افزایش خواهد داد.

در کتاب سفید چین ،تولید ماهواره ، نظارت از روی زمین ، تولید تجهیزات روی زمینی،خدمات کارکرد ماهواره‌ها،پرتاب فضا پیماهای بدون سرنشین ، نظارت برمنابع زمین،پرتاب ماهواره‌های منابع زمین،نظارت بر اقیانوس ها،هواشناسی، محافظت از محیط زیست و غیره در زمره مهمترین اقدامات فضایی چین درسال‌های اخیر برشمرده شده است.

در این کتاب آمده است : ` دولت چین در پنج سال گذشته ‪ ۲۲‬ماهواره ساخت کشور را پرتاب کرده‌است و توانایی‌های خود را در این زمینه فزونی بخشیده و راکت‌های توسعه یافته تری ساخته است. چین قصد دارد ظرفیت راکت‌های حامل را برای پرتاب ماهواره‌های نسل جدید افزایش دهد.

برنامه‌اکتشاف ماه،توسعه راکت مدل ` لانگ مارچ ` برای پرتاب ماهواره‌های سنگین تر ، پرتاب کاوشگر ماه،ایجاد ایستگاه فضایی و پرتاب ماهواره کاوشگر ماه مدل ` چانگ یی - ‪ ` ۱‬از برنامه‌های آتی فضایی چین محسوب می‌شود. چین همچنین در این کتاب ، برنامه مربوط به ساخت راکت‌های حامل نسل جدید که کیفیت کارکردی بالاتری داشته و آلودگی کمتری دارند،تشریح کرده و افزوده است که از این راکت‌ها تا پنج سال دیگر استفاده خواهد شد.

براساس این کتاب ، چین تاکنون ‪ ۱۶‬توافقنامه بین‌المللی همکاری فضایی و یادداشت تفاهم با ‪ ۱۳‬کشور جهان امضا کرده است. این توافقنامه‌ها درباره استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو و توسعه همکاری‌های فضایی است و با کشورهایی مانند کانادا، پاکستان،روسیه، اوکراین ، برزیل ، آرژانتین ، مالزی و کمیسیون اروپا امضا شده است.

ژاپن ، آمریکا ، ایتالیا ، شیلی ، انگلیس و چند کشور دیگر نیز یادداشت تفاهم با چین امضا کرده‌اند. در کتاب سفید آمده‌است که چین به همکاری‌های منطقه‌ای و چندجانبه و اجرای طرح ماهواره‌های چند منظوره و چند ماموریتی کوچک با کشورهای ایران ، کره جنوبی ، مغولستان ، پاکستان و تایلند ادامه خواهد داد. چین تحقیقات مشترک با این کشورها درباره این ماهواره‌ها را آغاز کرده است و قرار است سال ‪ ۲۰۰۷‬میلادی پرتاب آنها آغاز شود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00