منو
 صفحه های تصادفی
رشته جریه راه آهن
دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان
قانون رادیو آماتوری
تبریک تولد امام حسین به حضرت زهرا علیهماالسلام
اختلاف و تفرقه
چشم عقاب
آلاله
کمکهای اولیه در خونریزیها
رشته گیاهان دارویی
قدم و دو
 کاربر Online
316 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اصغر نامور 3 ستاره ها ارسال ها: 290   در :  چهارشنبه 19 مهر 1385 [18:05 ]
  اثرات پاهاى دایناسورها درساحل دریا
 

یک دیرینه شناس که در حال کاوش در بیابانهاى یوتا بود در زیر یک تخته سنگ به جنس ماسه سنگ فسیل عظیم و غول پیکرى را مشاهده کرد وبا تشخیص هویت پى برد که این دایناسور داراى پاهاى ظریف که در عقب قرار دارد و قوزک پا و انگشتان بسیار ظریف این نوع را از دیگر نوع دایناسورها متمایز میکند . این دانشمند تصور میکند که سن این فسیل به دوران ژوراسیک است و این رسوب عامل اصلى محافظت کننده این دایناسور مى باشد که در آب غوطه ور بوده است. عقب نشینى و خشکى در دریا باعث شد تا سالیان دراز طول بکشد بطوریکه این ماسه سنگ بدون حفاظ باقى مانده است.اومعتقد است که این ماسه سنگ بعد از پیشروى حدود 30 سال زیر آب باقى مانده است سپس عقب نشینى آب و در معرض هوازدگى باعث شده تا فسیل نمایان شود به هر حال دانشمندان معتقدند که این فسیل مربوط به یک دایناسور ماهى خوار دوران ژوراسیک مى باشد.

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 06 خرداد 1386 [16:26 ]
  دایناسورها قادر به شنا کردن بوده‌اند
 

برخی ازمحققان فرانسوی شواهد قانع‌کننده ای به دست آورده‌اند مبنی بر اینکه برخی دایناسورها قادر به شنا کردن بوده‌اند. ردپاهای به جا مانده در مسافتی ‪۱۵‬ متری در حوضه `کامروس` اسپانیا پیدا شده که زمانی یک دریاچه وسیع بوده است.

محققان می‌گویند حالت به جا مانده نشان می‌دهد که حیوان در آبی به عمق سه متر در حال شنا بوده که پاهایش را به سطح دریاچه می‌ساییده است. گروه محققان فرانسوی در مقاله‌ای که در مجله `ژئولوژی` چاپ شده است، می‌نویسند قدمت این رد پاها در حدود ‪ ۱۲۵‬میلیون سال است. این رد پاها که سه تا چهار سال قبل کشف شده را یک دایناسور بزرگ گوشتخوار که روی دو پا راه می‌رفته برجای گذاشته است.

محققان دانشگاه نانت فرانسه که در این کشف شرکت داشته‌اند می‌گویند رد پاها خیلی منحصر به فرد هستند و شباهت زیادی به رد پاهای ناشی از گام برداشتن بر زمین ندارند. در این ردها شکل پا مشاهده نمی‌شود، بنابراین محققان مذکور نتیجه‌گیری کرده‌اند که وزن حیوان روی آب بوده و پاهایش زمین را خراش می‌داده است.

این سوال که آیا دایناسورها قادر به شنا کردن بوده‌اند یا خیر مدت‌ها بی پاسخ مانده بود. تحقیقات درباره آناتومی و زیست شناسی دایناسورها حاکی بود که امکان شناکردن آنها وجود داشته، اما شواهد عینی مشخصی در این زمینه در دست نبود. محققان مطالعه حاضر آن را `بی نهایت مهیج` توصیف کرده‌اند و گفتند نخستین شواهد قانع‌کننده از قدرت دایناسورها برای شنا را فراهم کرده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اصغر نامور 3 ستاره ها ارسال ها: 290   در :  دوشنبه 28 خرداد 1386 [20:07 ]
  دایناسور پرنده مانند غول پیکر
 

هرچند برخی نظریه ها حاکی از آن است که دایناسورهای گوشتخوار به تدریج ضمن تکامل به سوی وضعیتی پرنده مانند کوچکتر هم شدند، اما وزن این هیولا به 1400 کیلوگرم می رسیده است.این خبر می افزاید: این چیزی حدود 35 بار سنگین تر از دایناسورهای مشابه پرنده مانند است.این حیوان منقاردار 8 متر طول داشته و قد آن دو برابر انسان بوده است؛ با این حال در هنگام مرگ در اوایل میانسالی بوده است.این که این حیوان از چه چیزی تغذیه می کرده که تا این حد رشد کرده یک معماست. این گونه دارای برخی مشخصات دایناسورهای گوشتخوار مانند پنجه های تیز برای دریدن گوشت و در عین حال برخی مشخصه های گیاهخواران مانند سر کوچک و گردن دراز است.محققان چینی بقایای فسیلی این غول ماقبل تاریخ را در حوضه `ارلیان` در `مغولستان داخلی` پیدا کردند.محققان ابتدا با توجه به جثه حیوان تصور می کردند استخوان های یک `تیراناسور` گروهی که تی رکس به آن متعلق است را یافته اند.تیم پژوهشگران نتیجه گیری کرده است که این موجود 70 میلیون سال قبل می زیسته است.شواهد موجود بر فسیل استخوان ها نشان می دهد که در یازدهمین سال زندگی تلف شده است.فسیل شناسان چینی کاشف این فسیل می گویند این بزرگترین حیوان پرنده مانندی است که تاکنون کشف می شود و این موجود احتمالا می توانسته با تکیه بر پاهای بلند و قوی خود با سرعت بالا بدود.فسیل شناسان می گویند این موجود روی خط مستقیم تکاملی که به پیدایش پرندگان امروزی منجر شد قرار نداشته است.

  امتیاز: 0.00