منو
 کاربر Online
754 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 18 مهر 1385 [07:50 ]
  همه چیز در رابطه با داروها
 

دوستان سلام

در این بخش در ارتباط با علم داروسازی، یافته‌های دارویی، اخبار و گزارشات مربوطه، مشکلات و عوارض حاصل از مصرف داروها، معرفی دارو، توصیه‌های پزشکی و ... خواهیم پرداخت.

از دوستان خواهش میکنم کلیه اطلاعات و مطالب مفید خود را در ادامه همین پیام در اختیار بقیه قرار دهند.

با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 17 خرداد 1385 [15:44 ]
  دانستنیهای دارویی
 این سایت گنجی از دانستنیهای دارویی است که اطلاعات درباره بیش از 4000 دارو را به همراه یک گره بحث دارویی و نیز فرهنگ لغتی از اصطلاحات دارویی ، در خود گرد آورده است. علاقمندان به درمانهای جایگزین نیز می توانند تعدادی روش درمان گیاهی را در این سایت بیابند. اگر دوست داشتید ، می توانید به داروخانه آنلاین این سایت نیز سری بزنید.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  پنج شنبه 19 مرداد 1385 [12:57 ]
  داروهای یتیم
 

به داروهایی که برای درمان بیماریهای نادر تجویز می شوند، اصطلاحا داروهای یتیم می‌گویند.

با توجه به هزینه های بسیار زیاد تحقیقی و تولید داروها و در عین حال محدودیت بازار داروهای یتیم، رکتهای دارویی به خودی خود رغبتی برای کار روی این گونه داروها ندارند و در واقع روشها و قوانین تشویقی دولتی انگیزه‌های لازم را برای تحقیقی و عرضه آنها فراهم می‌آورند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 01 مهر 1385 [13:03 ]
  تسریع در انتقال دارو
 

پژوهشگران آمریکایی برای ساخت مخازن ذره بینی و وسایلی انتقالی که می توانند برای بسط انتقال داروها به اهداف معین و برای سیستم آزادسازی به کار روند از طبیعت الهام گرفتند. دانه های کوچک تراوشی مانند یاخته های بلوط در بافتهای چربی می توانند انواع مواد شیمیایی پیام دهنده را با غلظتهای بالا برای دوره های نامعینی ذخیره و بر اثر تحریک الکتروشیمیایی مناسب آنها را در مدت هزارم ثانیه ازاد کنند.

دانه های تراوشی یاخته های بلوط از شبکه ای از پرتئوگلیکانهای فسفات دار و در اندازه ای حدود یک میکرومتر، توسط یک غشای لیپیدی احاطه می شود. ساختار آنها به دانه ها اجازه می دهد تا در حضور یونهای مخالف با باز مثبت، مانند هیستامین، سروتونین و کلسیم، متراکم شوند و یونهای مخالف درون دانه ها به دام اندازند.آنگاه غشای لیپیدی جلوی تورم دانه و آزادسازی محتوای آن را می گیرد تا زمانی که تحریک الکتروشیمیایی مناسب اعمال شود.

اکنون پژوهشگران دانشگاه دوک با استفاده از ریزژلهای پلی متاکریک اسید شبکه ای شده یک نوع دانه های تراوشی مصنوعی ابداع ردند. ان ریزژلها (به قطر μm5/6( در تماس با یک داروی کاتیونی ضد سرطاان به نام داکسوروبسین هیدروکلرید، قرار می گیرد تا ضمن انقباض، داروها را در درون خود به تله اندازد.

با استفاده از فرایندی که به تازگی ابداع شده است، ریزژلها با یک پوشش لیپدیدی پوشیده می شوند. این ریزژلها نشان داند که می توانند محتوی خود را برای دست کم 48 ساعت ذخیره کنند. آزادساز دارو با یک تپ الکتروپوراسیون تحریک می شود و سبب تورم ژل در مدت چند ثانیه و آزادسازی کامل دارو از طریق تبادل یونی در عرض چند دقیقه شود. این زمان آزادسازی سریعتر از آن است که از هیدروژلهای متداولی که مدتهاست مطالعه شده اند به دست می آید.

هیدروژلهای متداول موجود، می توانند محتوی خود را تنها در مدت چند ساعت تا چند روز آزاد کنند. هم اکنون این ریزژلهای ابداعی بزرگتر از آن هستند که توسط یاخته ها استفاده شوند، هر چند که می توان آنها را به عنوان داروی خوردنی مصرف کرد. با وجود این پژوهشگران اعلام کردند که رهیافت آنها را می توان به ذرات بسیار ریزتر ژل (مقیاس نانو) تعمیم داد. همچنینی انتظار می رود که با مهندسی غشای لیپیدی، ریزژلهایی ایجاد شوند که بتوانند یاخته های معینی را هدف قرار داده و به انواع محرکهای آزاد کننده، مانند تغییر در PH و غلظت گلوکوز یا تابش دهی در یک طول موج معین پاسخ دهند.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 18 مهر 1385 [08:00 ]
  از مصرف داروهای کورتون‌ پرهیز کنید
 

هشدار یک داروساز به خانواده‌ها

مصرف داروهای ضدالتهاب استروئیدی ( کورتون) در بیماران مبتلا به حالات آلرژیک فصلی و غیره اگرچه سبب تسریع بهبود و سرکوب علائم آلرژیک می‌شود، ولی متاسفانه افراد را دچار مشکلات سیستم عصبی مرکزی ( CNS) از جمله بی‌خوابی، عصبانیت، بی قراری، سردرد و زخمهای گوارشی می‌کند.

به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، رامین فرخی پندار داروساز ضمن بیان این مطلب با اشاره به این که مصرف این داروها، زمینه ابتلا به پوکی استخوان را در زنان افزایش می‌دهد، گفت: تجویز هفتگی و روزانه کورتون به شکل تزریقی و خوراکی در طی فصل‌هایی که عوامل آلرژی‌زای محیطی تقویت می‌شوند، باعث می‌شود افراد دچار عوارض دیگری همچون ضعف و خستگی، احتباس سدیم که در پی آن کلیه قادر به دفع نمک نیست، احتباس مایعات و در نتیجه کم شدن دفعات ادرار و تورم دست و پا، افزایش وزن، افزایش قند خون و اختلال در بینایی شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی پزشکان بدون اندکی تامل در حالات و شرایط بیمار و مشکل موجود اقدام به تجویز داروهای کورتون به صورت سیستمیک می‌کنند که در خیلی از موارد نیازی به تجویز کورتون احساس نمی‌شود و همین امر می‌تواند مشکلات جبران ناپذیر جسمانی را برای افراد به وجود آورد.

  • منبع: http://einak.blogspot.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 19 مهر 1385 [04:36 ]
  داروی جدید کاهنده چربی خون
 

یکی از داروهای جدید کاهنده چربی خون جهان ، در ایران ساخته شد

برای نخستین بار یکی از جدیدترین داروهای کاهنده چربی خون جهان، در ایران ساخته شد.

این قرص که `ازتیمایب` (ازتیکول) نام دارد ، با تحقیق و دانش متخصصان شرکت داروسازی `اسوه` ساخته و در بازار توزیع شده‌است.

مسوول گروه تحقیق و تولید ازتیکول روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری با معرفی این دارو گفت: ازتیکول دارویی برای کاهش میزان کلسترول خون است که با اتصال به پرزهای روده، مانع از ورود چربی موجود در رژیم غذایی به داخل خون می‌شود.

دکتر` عباس کبریایی زاده` افزود: با مهار جذب کلسترول از روده توسط ازتیکول، میزان انتقال کلسترول به کبد کم شده، ذخیره کبدی آن کاهش یافته و در نهایت از بروز بیماریهای قلبی عروقی و مشکلاتی که در نتیجه تجمع چربی در عروق خونی ایجاد می‌شود، پیشگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه یک درصد کاهش در میزان کلسترول منجر به کاهش دو درصدی خطر بروز حملات قلبی می‌شود، ساخت دارویی مناسب برای درمان فشار خون بسیار حائز اهمیت است.

وی با اظهار اینکه بیماریهای قلبی عروقی عامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند، گفت: این بیماریها همچنین از پرهزینه‌ترین بیماریها در جهان محسوب می شوند که بر اساس آمارهای رسمی جهانی، تنها در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی هزینه داروهای آن در جهان بیش از ‪ ۷۱‬میلیارد دلار برآورد شده بود.

کبریایی زاده یکی از ویژگیهای داروی جدید تولید داخل را ارزان بودن قیمت آن در مقایسه با نوع خارجی دانست و اظهارداشت: بهای این داروی جدید که هم اکنون در داروخانه‌های کشور توزیع شد، یک هزار و ‪ ۵۰۰‬ریال است.

وی افزود:این در حالی است که در حال حاضر یکی از نمونه‌های مشابه خارجی این دارو با بهای ‪ ۲۷‬هزار ریال در داروخانه‌های کشور عرضه می‌شود.

این مسوول گفت: این دارو در آمریکا رتبه سوم را در بین داروها به خود اختصاص داده و مصرف آن موجب ایجاد عارضه جسمی در بیمار نمی‌شود.

وی تاکید کرد: این دارو براساس شرایط بیماران ، باید توسط پزشک معالج برای بیمار تجویز شود.

کبریایی زاده با اظهار اینکه `استاتین ها` از جمله داروهایی بودند که تاکنون برای درمان چربی بالای خون درکشور تجویز می‌شدند، گفت: استاتین‌ها اثر مستقیم بر روی کبد گذاشته و از تشکیل کلسترول در کبد جلوگیری می‌کنند ، درصورتی که داروی جدید از جذب کلسترول در روده جلوگیری می‌کند و تقویت کننده اثر درمانی داروهای استاتین نیز می‌باشد.

مسوول گروه تحقیق و تولید داروی جدید کاهنده چربی خون افزود:در بیماران مبتلا به چربی بالای خون، داروی کاهنده چربی خون را می‌توان به تنهایی و با رعایت رژیم غذایی استفاده کرد و یا آن را همراه با استاتین‌ها مصرف نمود.

کبریایی‌زاده، همچنین به تولید داروهای جدید توسط شرکت داروسازی اسوه اشاره کرد و اظهارداشت: در اواخر آبان ماه داروی جدیدی برای درمان دیابت تولید خواهد شد.

وی افزود: این داروی جدید نیز هم‌اکنون مراحل صدور مجوز تولید را در وزارت بهداشت می‌گذراند.

این محقق به بیماران ژنتیکی هم مژده داد که تا پایان امسال شاهد عرضه نوع جدیدی داروی ساخت داخل برای این بیماران خواهند بود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 09 آبان 1385 [09:39 ]
  دارویی برای دلخوشی
 

پلاسبو واژه‌ای است لاتین به معنای`من خشنود خواهم ساخت.`

در واقع هر یک از اشکال مختلف دارویی را که فاقد ماده موثر باشند، دارونما یا پلاسبو می نامند. بر خلاف آنچه که ممکن است در وهله نخست تصور شود، کاربرد این اشکال تهیه از مواد دارویی، در صورتی که بیمار به واقعی بودن آنها یقین داشته باشد، بی اثر نخواهد بود. با ارائه دارونما به بیمار و تلقین این مطلب که اینشکل دارویی فرضا دارای اثر خواب آور یا یا پایین آورنده فشار خون می باشد، بیمار می تواند با مصرف آن دستخوش اثرات ناشی از مصرف داروی واقعی شود. این پدیده که به `پاسخ یا اثر پلاسبو` مشهور است در عالم داروسازی رسما پذیرفته شده است.

گرچه امروزه به دلیل پایبندی به اخلاق پزشکی و اعتقاد به روابط صادقانه پزشک بیمار، پلاسبو در دنیای طب فاقد جایگاه درمانی است ولی عنصیری ضروری برای بررسی اثرات داروها در آزمون های بالینی به شمار می رود. در واقع باید گفت که اثر خالص حاصل از مصرف یک داروف حاصل جمع دو اثر مختلف است: یکی اثرات فارماکولوژیکی ماده دارویی و دیگری اثرات پلاسبو که جنبه غیر اختصاصی دارد. عواملی نظیر `ارتباط میان پزشک و بیمار`، `برجستگی کوششهای ارائه شده برای درمان` و `زمینه سازی ذهنی`، از جمله عوامل موثر در بروز اثرات پلاسبو و شدت بروز آن محسوب می شوند. اغلب بیماران نسبت به هر گونه مداخله درمانی توسط کارکنان دلسوزو علاقه پزشکی، پاسخ مثبت نشان می دهند و اگر اثر دارونما در امر درمان در جهت منافع حاصل از آن مورد بهره برداری قرار گیرد می توان به نحو قابل توجهی مکمل اثرات فارماکولوژیکی دارو باشد و در موفقیت یا شکست دارودرمانی، نقشی تعیین کننده ایفا کند.

اثرات پلاسبو در افراد مختلف و دریک فرد در اوقات مختلف به نحو قابل توجهی متفاو.ت اند ولی با این حال در اکثر مطالعات، وقوع اثر دارونما بطور ثابت در 20 تا 40 درصد از بیماران دیده میشود. جالب آنکه ممکن است در اثرمصرف پلاسبو فرد دچار مسمومیت هم بشود که معمولا عوارض مشخصی نظیر ناراحتی معده، بی خوابی و خواب آلودگی بروزمی کند.

در آن دسته از آزمونهای بالینی که به منظور بررسی اثرات داروها انجام می شوند، اثر دارونما معمو.لا با تجویز یک شکل دارویی خنثی (نظیر قرص، کپسول، شربت و...) با ظاهر فیزیکی پر و ساختاری کاملا مشابه با شکل دارویی فعال، اندازه گیری می شود. یک نوع از این آزمونها حالتی است که پزشک از تجویز دارونما مطلع ولی بیمار بی اطلاع است. این روش را آمون `یکسوکور` می نامند و نوع دوم حالتی است که نه پزشک و نه بیمار هیچکدام از اینکه کدام شکل دارویی تجویز شده دارو و کدام یک دارونماست خبر ندارند. این روش آزمون `دوسوکور` خوانده می شود.

  امتیاز: 0.00