منو
 کاربر Online
722 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 17 مهر 1385 [12:15 ]
  بزرگترین نقشه سه بعدی عالم
 

دانشمندان به تازگی بزرگترین نقشه سه بعدی از بخش عظیمی از جهان هستی را که شامل کره زمین می‌شود، خلق کرده‌اند.

به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، گروهی از محققان آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی در این نقشه مکان تمامی کهکشانهایی را که تا ‪۶۰۰‬ میلیون سال نوری از کره زمین فاصله دارند، تعیین کرده‌اند. این اطلاعات می‌تواند به مطالعه چگونگی تکامل جهان هستی کمک کرده و دانشمندان را در یافتن پاسخ این سوال که چرا جهان به شکل فعلی در آمده، یاری کند.

تصویر


این نقشه با نام `‪۲‬ام‌آراس`(‪ (2MRS‬در حقیقت ترکیبی از دو مجموعه بزرگ اطلاعات ستاره‌شناسی است. مجموعه نخست شامل نقشه دو بعدی کهکشانها در آسمان است و در مجموعه دوم با توجه به روند انباسط جهان، فاصله کهکشانها تا زمین سنجیده شده است.

کهکشانها مجموعه‌های عظیمی از ستارگان بزرگ و کوچک نظیر ستاره خورشید هستند. این کهکشانها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، خوشه‌های کهکشانی(کلاستر) بوجود می‌آورند و این خوشه‌ها در کنار یکدیگر نیز خود ابرخوشه‌های کهکشانی(سوپر کلاستر) را بوجود می‌آورند و در مرحله بعد نیز صفحات عظیم از این ابرخوشه‌ها قرار می‌گیرند.

نقشه `‪۲‬ام‌آراس` منطقه‌ای بسیار وسیع از کیهان را با جزییات کامل پوشش می‌دهد که تاکنون در هیچ نقشه فضایی دیگری ثبت نشده‌است. این نقشه علاوه بر نمایش تمامی اشیای مریی موجود در فاصله ‪ ۶۰۰‬میلیون سال نوری زمین، نشانه‌هایی از ماده مرموز موسوم به `ماده تاریک` را نیز ارائه می‌دهد. `ماده تاریک` شکلی از ماده است که هرچند دانشمندان موفق به شناسایی مستقیم آن نشده‌اند اما عقیده دارند در لابه‌لای ماده معمولی در جهان پخش شده است.

طبق نقشه `‪۲‬ام‌آراس`، کهکشان راه‌شیری که خورشید در آن جای دارد به همراه کهکشان همسایه `آندرومدا` و چند کهکشان همسایه دیگر همگی با سرعت باورنکردنی یک میلیون و ‪ ۶۰۰‬هزار کیلومتر در ساعت به سوی یک ابرخوشه کهکشانی به نام `گریت اترکتور` در حال حرکت است. ابرخوشه کهکشانی `گریت اترکتور ‪ `Great Attractor‬یا `جاذب بزرگ` خود شامل انبوهی از کهکشانها و دارای قطری در حدود ‪ ۲۰۰‬میلیون سال نوری است.

دانشمندان حاضر در این مطالعه اکنون خواهان گسترش ابعاد نقشه سه بعدی جهان به دو برابر ابعاد نقشه `‪۲‬ام‌آراس` هستند. به گفته محققان، پاسخ به این سوال که چگونه جهانی که ‪ ۱۴‬میلیارد سال قبل در پی انفجار بزرگ(بیگ بنگ) شکل گرفت هم‌اکنون به شکل امروزی درآمده، نیازمند درک بهتر نحوه تولد، رشد، و ترکیب کهکشانها با یکدیگر است. جزییات مربوط به نقشه `‪۲‬ام‌آراس` در ماهنامه `مانثلی نوتیسز ‪Notices‬ ‪ `Monthly‬انجمن سلطنتی ستاره‌شناسی انگلیس به چاپ رسیده است.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00