منو
 کاربر Online
1667 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  چهارشنبه 12 مهر 1385 [05:42 ]
  کوچکترین سیاره همنشین بزرگ‌ترین سیاره می‌شود
 

کوچکترین سیاره منظومه شمسی پایان مهرماه همنشین بزرگ‌ترین سیاره می‌شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت در روزهای پایان مهر کوچک‌ترین سیاره منظومه شمسی یعنی تیر همنشین بزرگترین سیاره یعنی مشتری یا برجیس می‌شود.

مهندس `مسعود عتیقی` روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود این مهمانی کوچک‌ترین سیاره با بزرگ‌ترین سیاره در شرایطی است که عطارد ‪ ۰/۹‬و مشتری ‪ ۶/۳‬واحد نجومی از زمین فاصله دارند.

وی افزود سیاره تیر در روز دوشنبه ‪ ۲۴‬مهر ماه به بیشترین کشیدگی خود در شرق خورشید می‌رسد و این جدایی ‪ ۲۵‬درجه است.

وی گفت هلال کاهنده پایانی ماه رمضان در بامداد دوشنبه ‪ ۲۴‬مهر همنشین زحل خواهد شد.

وی ادامه داد این دیدار در برج اسد و مقدار جدایی این اجرام برعکس شهریور ماه تقریبا زیاد و در حدود ‪ ۷‬درجه خواهد بود .

وی تصریح کرد در ابتدای ماه شانس دیدن سیارات تیر و ناهید کمتر می‌شود و سیاره بهرام نیز در نزدیکی خورشید قابل رصد نخواهد بود چون هر سه این اجرام در صورت فلکی سنبله هستند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد بامداد دوشنبه ‪ ۱۷‬مهر بارش شهابی اژدهایی در ساعت دو و ‪ ۳۰‬دقیقه به اوج خود می‌رسد هرچند کانون بارش را همواره بالای سر خود داریم، اما نور ماه مزاحم رصد شهاب‌های این بارش است.

به گفته وی ، منشا بارش اژدهایی دنباله‌دار `جیا کوبینی- زینر` است که هر ‪ ۶/۵‬سال یک بارخورشید را دور می‌زند.

وی تاکید کرد حدود ‪ ۲۰‬شهاب در ساعت برای زمان اوج بارش پیش بینی می‌شود که مقدار کمی است و شهاب‌های این بارش بجا مانده از دنباله‌دار هالی هستند که سال ‪ ۱۳۶۵‬خورشیدی به مجاورت خورشید رسید و تا ‪ ۵۵‬سال دیگر (از امسال) هیچکس قادر به مشاهده این دنباله دار مشهور نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد بازگشت این جرم با پیش بینی ستاره‌شناس مشهور انگلیسی ادموند هالی صورت پذیرفته بود و کانون این بارش درکنار پای دو پیکر و بالای ستاره رجل الجبار است.

به گفته وی، دو کوژماه کاهنده در بامداد سه شنبه ‪ ۱۸‬مهر حدود ‪ ۳/۵‬درجه پایین تر و سمت راست خوشه پروین قرار دارد و شبانگاه چهارشنبه ‪ ۱۹‬مهر ستاره بتای صورت گاو به قرآن کوژ ماه افزاینده می‌رسد و این دو کمتر از یک درجه با هم جدایی می‌سازند این ستاره با صورت فلکی ارابه‌ران به اشتراک گذاشته شده است .

عتیقی گفت ساعت سه و ‪ ۳۰‬دقیقه بامداد دوشنبه ‪ ۲۹‬مهر بارش شهابی جباری را شاهد خواهیم بود که عامل مزاحمی همچون نور ماه را با توجه به روزهای پایان ماه مبارک رمضان ندارد هر چند که نور شهرها و آلودگی هوای شهرهای بزرگ همچون تهران همواره عامل مزاحمی برای رصد شهابها در آسمان این شهرها است.

وی اظهار داشت کمترین جدایی زاویه‌ای در روز ‪ ۳۰‬مهر و برابر با ‪ ۳‬درجه و ‪ ۵۲‬دقیقه کمان است. سیاره کیوان در حوزه صورت فلکی شیر و در آسمان صبحگاهی با رنگ زرد و در فاصله ‪ ۹/۸‬واحد نجومی از زمین قرار دارد.

وی توضیح داد در روز ‪ ۳۰‬مهر ماه نیز اورانوس بازهم در مرز بینایی و با قدر ‪ ۵/۸‬در صورت فلکی دلو است فاصله این سیاره تا زمین ‪ ۱۹/۳‬واحد نجومی است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود با گذشت روزهای آغازین مهر شرایط برای دیدن ناهید در افق صبحگاهی سخت و غیر قابل ممکن است و سیاره بهرام نیز همین شرایط را تا پایان ماه حفظ و غیر قابل رصد است، اما سیاره تیر با جدایی بیشتر از خورشید در افق شامگاهی تا پایان این ماه بهتر قابل رصد می‌شود.

  امتیاز: 0.00