منو
 کاربر Online
527 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اصغر نامور 3 ستاره ها ارسال ها: 290   در :  یکشنبه 09 مهر 1385 [01:21 ]
  دریافت درک بهتراز تغییرات دینامیک زمین
 

دانشمندان آژانس فضانوردى ناسا در حال استفاده از یک رادار پیشرفته اسکن کننده هستند تا به منظور دریافت درک بهترى از تغییرات دینامیک زمین به بررسى و اندازه‌گیرى تغییرات امواج تندبادها و ارتفاع آنها بپردازند. دانشمندان معتقدند که در کنار بادهاى بسیار شدید و باران‌هاى سیل‌آسا، تندبادها مى‌توانند امواج سهمگین را در اقیانوس‌ها به وجود آورند.
این دانشمندان از رادار پیشرفته Altimeter استفاده کردند و در این خصوص به بررسى و اندازه‌گیرى دقیق بسیارى از تندبادها از سال 1998 تا 2005 میلادى پرداختند تا به نکات کلیدى در زمینه جزییات رفتار امواج شدید آنها پى ببرند. این رادار پیشرفته امواج سهمگین تندبادها را به وسیله تحت پوشش قراردادن سراسر اقیانوس و اندازه‌گیرى مسافت تا دریا در بسیارى از نقاط مورد بررسى قرار مى‌دهد. این مسافت‌ها در نهایت به دانشمندان کمک مى‌کند تا نقشه‌ کلى نیز تهیه کنند.
در نهایت دانشمندان این امکان را خواهند داشت تا مدل‌هاى رایانه‌یى تهیه کنند و به درک بهترى از تغییرات تندبادها برسند. آژانس فضانوردى آمریکا اعلام کرده است که انجام تحقیقاتى از این دست بسیار مهم است و این در حالى است که با گذشت زمان نقاط بیشترى از جهان در معرض خطر تندبادها قرار مى‌گیرند.در این میان دانشمندان به شدت نگران نقاطى همچون آب‌بندها، تالاب‌ها و جزایر پراکنده و امکان ناپدید شدن آنها هستند.
منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00