منو
 کاربر Online
773 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 05 مهر 1385 [14:18 ]
  نوزاد عجیب الخلقه در تبریز
 

در یک عمل سزارین در بیمارستان الزهرای تبریز یک نوزاد عجیب الخلقه به دنیا آمد. این نوزاد که توده گوشتی شبیه جنین در ناحیه دهانش قرار گرفته، پس از به دنیا آمدن در بیمارستان کودکان تبریز تحت عمل جراحی قرار گرفت. فوق تخصص نوزادان بیمارستان کودکان تبریز گفت: این پدیده از موارد نادر پزشکی در زایمان زنان است.

دکتر محمد حیدرزاده افزود: ناهنجارهای مادرزادی و عوامل ژنتیکی و محیطی می‌تواند از علل بروز این پدیده در مادر نوزاد باشد.

وی گفت: عملیات جداسازی توده گوشتی زائد از ناحیه دهان نوزاد که شبیه قطعه‌های از جنین است، هم‌اکنون توسط تیم پزشکی این بیمارستان به سرپرستی دکتر سیعد اصلان آبادی در حال انجام است. پدر و مادر این نوزاد دارای نسبت فامیلی پسر عمو و دختر عمو بوده و براساس اطلاعات بیمارستانی مادر نوزاد در دوران بارداری ازهیچ گونه دارویی استفاده نکرده و در سونوگرافی‌های قبل از زایمان هم هیچ گونه علائمی از ناهنجاری جنینی دیده نشده است.

وضعیت عمومی مادر نوزاد که سومین زایمان وی است، رضایت بخش توصیف شده است. این مادر ‪ ۳۲‬ساله و از اهالی روستای حومه خسروشهر از توابع تبریز است و سابقه یک مورد سقط جنین را دارد.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 06 مهر 1385 [13:54 ]
  احتمال بوجود آمدن دوقلو
 

با سلام

به نظر من یکی از دلایل وجود چنین توده ای در ناحیه دهان کودک میتواند ناقص شدن ایجاد دوقلوهای یک تخمکی یا دو تخمکی باشد. به این ترتیب که در مراحل اولیه تقسیمات سلول تخم ، توده جنینی به دو قسمت تقسیم شده و به جای آنکه هر دو توده به جنین مستقل تبدیل شوند یکی از توده ها به صورت ناقص رشد کرده و به صورت توده به جنین چسبیده است.

  امتیاز: 0.00